Гутериш: Изправени сме пред най-дълбоката глобална рецесия след Втората световна война

Нови сто милиона могат да изпаднат в крайна бедност заради коронавируса, предупреди генералният секретар на ООН

Свят
20:15 - 18 Юли 2020
2204
Гутериш: Изправени сме пред най-дълбоката глобална рецесия след Втората световна война

Коронавирусът разкри "крехкия скелет" на обществата и може да тласне още 100 милиона души в крайна бедност, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в събота.

Изказвайки се по повод 102-ата годишнина от рождението на покойния Нелсън Мандела - първият чернокож президент на Южна Африка - Гутериш заяви, че коронавирусът „поставя светлината на прожекторите“ върху глобалната несправедливост. "Ние бяхме поставени на колене - чрез микроскопичен вирус. Пандемията демонстрира крехкостта на нашия свят".

"Цели региони, които постигат напредък в премахването на бедността и стесняване на неравенството, бяха тласнати назад в рамките на няколко месеца", предупреди той по време на виртуална мемориална лекция, организирана от базираната в Йоханесбург фондация „Нелсън Мандела“.

Икономическата криза поради пандемията, която е заразила над 14 милиона и е убила близо 600 000 души по целия свят, се чувства непропорционално сред неофициално работещите, малкия бизнес и жените, каза Гутериш.

"Ние сме изправени пред най-дълбоката глобална рецесия след Втората световна война", каза той. "Нови сто милиона хора могат да бъдат изтласкани в крайна бедност. Можем да видим глад с исторически размери".

Коронавирусът е "рентген", който разкри "фрактури в крехкия скелет на изградените от нас общества", добави той, като посочи като някои от проблемите неравностойните здравни грижи, неравенството в доходите и изменението на климата.

"Показва навсякъде заблуди и лъжи ... Заблудата, че живеем в пост-расистки свят. Митът, че всички сме в една и съща лодка".

Той каза, че 26-те най-богати хора в света притежават толкова богатство, колкото половината от световното население.

"Но доходите, заплащането и богатството не са единствените мерки за неравенство", добави той.

Гутериш каза, че хората са изчерпали търпението си към очевидните различия и дискриминация в обществата.

Той посочи глобалното антирасистко движение, предизвикано от смъртта на Джордж Флойд - афроамериканец, убит от бял полицай през май, като просто „още един знак, че хората им е дошло до гуша“.

Достатъчно „неравенство и дискриминация, която третира хората като престъпници въз основа на цвета им на кожата“, достатъчно „структурен расизъм“ и „системна несправедливост“.

Коронавирусът, каза той, също е създал възможност за световните лидери да изградят "по-равноправен и устойчив свят".

"Ние сме в повратна точка. Но ние знаем на коя страна на историята сме".