Хематологът Чавдар Ботев: СЗО отряза ремдесивира, за да отмъсти на САЩ
Специалистът се кълне в качествата на противопаразитното средство ивермектин
"Ремдесивир" е много добро лекарство, просто трябва да се прилага в комбинация с друго. Например с кръвна плазма дава много добри резултати. В България "Ремдесивир" се прилага изключително неправилно. То трябва да се прилага, когато има вирус в човешкто тяло – първите 6 дни. При по-тежко болните може вирусът да го има и до 20-ия ден, но трябва да се докаже това. Иначе взимаш едно лекарство, от което получаваш само страничните му ефекти. От думите му стана ясно, че "Ремдесивир"-ът се препоръчва само в началото". Това заяви в БНТ хематологът д-р Чавдар Ботев, консултант на Националната пациентска организация.
"Здравният министър е изправен пред една много голяма отговорност. Той трябва да представи експерти. "Азитромицин"-ът с хлорокина по протокол при тежки увреждания на белия дроб е 80%, при "Дермектин" е 40% и ние сме избрали 80% - по-високата смъртност", даде пример той.
На въпрос защо Световната здравна организация изключи "Ремдесивир" от борбата с коронавируса, хематологът каза, че това е ответна рекация заради решението на САЩ да спре финансирането на СЗО. Ремдесивир пък е американски медикамент.
По думите му високата смъртност от COVID-19 в България се дължи на това, че много от научно доказаните факти не са дошли още у нас.
Д-р Ботев обясни, че препаратът "Ивермектин" лекува над 20 вида вирусни заболявания и огромен брой паразитни. Според него в Израел наистина е доказана ефективността му. Това лекарство е приемано от 4 млрд. души.
"В България го нямаме регистрирано. Изпълнителната агенция по лекарствата трябва да действа по-бързо", отбеляза той и допълни, че това лекарство за 48 часа намалява количеството вирус 99,97 пъти. "Ивермектин"-ът може да се приема и с профилактична цел, а в комбинация и с терапевтична цел. Много добри резултати дава в комбинация с Доксициклин, обясни специалистът.
Хематологът подчерта, че при неправилна ваксина може да има висок бум на автоимунните заболявания.