Холера уби 55 души в Мозамбик
Регистрирани са стотици нови случаи на тежкото инфекциозно заболяване

Епидемия от холера доведе до смъртта на 55 души, засегнати от джихадистко насилие от края на миналата година в северната част на Мозамбик. Това съобщиха от УНИЦЕФ, цитирани от "Франс прес".
Регистрирани са близо 5000 случая на холера, особено сред стотици хиляди цивилни, живеещи с приемни семейства и в импровизирани помещения в лагери за вътрешно разселени хора.
Миналата седмица е регистриран най-висок скок от над 400 нови случая на заболели от холера, уточни говорителят на УНИЦЕФ Даниел Тим.
"Не изглежда добре. Водоснабдителните и санитарните съоръжения в момента не са достатъчни и се нуждаят от спешни подобрения", изтъкна той и добави:
"Това е наш абсолютен приоритет към момента, защото оцелелите от това насилие сега са застрашени от болести, пренасяни от вода."
Близо 670 000 души са разселени, откакто неясни джихадисти, свързани с терористичната групировка ДАЕШ ("Ислямска държава"), започнаха да сеят хаос през 2017 г. в богатата на газ, но бедна провинция Кабо Делгадо в Мозамбик.
Един на всеки 10 души от разселените се е преместил в приемни семейства, според Тим, като някои семейства приемат до 40 души.
Сега правителството започна да презаселва разселените хора в новосъздадени села в безопасни райони.
Холерата се разпространява през замърсени водоизточници и инфекция на питейната вода. Болестта подлежи на строг контрол от Световната здравна организация. Характеризира се с интоксикация, поражение на тънкото черво, стомашно-чревни прояви, дехидратация, тежко протичане и висока смъртност. В най-тежките си форми холерата е една от смъртоносните известни болести, като е възможно заразен пациент да умре в рамките на три часа, ако не е подложен на лечение. В повечето случаи смъртта настъпва след 18 часа до няколко дни, ако пациентът не бъде рехидратиран.