Хотелиери се жалват: Мижав сезон, спадът е с 40%
Сметките за ток са непосилни за бранша, твърди Веселин Налбантов от БХРА
Беден летен сезон регистрират хотелиери по родното Черноморие. Те го определиха като мижав, със спад на посещаемост до 40 на сто в сравнение с миналата година. По Южното и Северното са най-недоволни от туристическия поток това лято, като само Слънчев бряг отбелязва по-високи обороти.
“Това, че изобщо има някакви туристи се дължи на факта, че се предлагат огромни отстъпки. Затова не може да се каже, че сезонът е протекъл идеално.” Така коментираха думите на служебния министър на туризма Евтим Милошев, че тази година може да е рекордна за българския туризъм, от Българската хотелска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Нейният зам.-председател Веселин Налбантов заяви, че има много хотелиери, които не могат да покрият огромните си сметки за ток, сред които има увеличение от близо 400%, пише "Труд".
“Същевременно растат цените поголовно. Най-вече бяхме изненадани от тези недобросъвестни бизнесмени, които търгуват, крадат и какво ли не правят с тази електроенергия”, заяви той. Първоначално заявеният протест на бранша, който бе насрочен за 27 август е отложен, поради уверения от министъра, че компенсациите ще дойдат.
“Това обаче не е единичен фактор за спасение на хотелите”, заяви Налбантов и добави, че е необходимо “да се поправи ситуацията с Бургаското летище, да се дадат безплатни седалки в самолетите и да се направи хубава реклама.”
От БХРА определиха този летен сезон като “мижав”, а за предстоящите септемврийски понижения на цените заявиха: “Има предел, до който можем да сваляме, не може да храним хората с бисквити и вафли. Сезонът беше най-лош по части от Южното и Северното Черноморие, където колеги твърдят, че са изключително недоволни.”
“Има низ от несъвършенства, няма стратегия в туризма, министърът е диалогичен, но бикът трябва да се хване за рогата, проблемите са същите с всеки един пореден министър. При тази смяна на министри през няколко месеца, не става туризъм. Туристическият бизнес носи до 15% от БВП”, заключи Налбантов.
От своя страна от Сдружението на туроператори “Обединение за бъдеще за туризма” са недоволни от повишеното от 1 юли ДДС на 20%. След Ковид пандемията данъкът бе върнат само за тях, а ресторантьори и хотелиери останаха със ставка от 9 на сто.
“Това поряза нашия бранш. Една ставка в средата на сезона, при предварително продадени пакети, ни задължи да покрием останалите 11%. Това рефлектира върху цените на пакетите сега през септември. Вместо да има намаление, то ние трябва да калкулираме увеличение. Това не се харесва на летовниците в никакъв случай”, коментира пред “Труд news” председателят на УС на сдружението Павлина Илиева. Тя обобщи, че в чужбина ДДС във всички държави е различно.
“Тази ставка за нас ни отнема конкурентоспособност занапред в следващия сезон, чиито пакети се калкулират сега”, заяви тя.
“Ние не можем да спечелим и нито една обществена поръчка, защото като сметнем 9% на хотели и ресторанти, прибавяме още 20 на сто ДДС отгоре. Така е и при физическите клиенти. Те се насочват към директна резервация в хотелите, като прескачат туроператора”, посочи още Илиева.
Като експерт обаче, тя прогнозира до поне още 30 на сто по-евтини септемврийски нощувки.