Ще духа ли Путин супата с Азербайджан?
Баку вече не възприема Русия за сериозна сила, която може да диктува политиката в Кавказ

Една полицейска акция прерасна в дипломатическа криза. Спорът между Русия и Азербайджан ескалира само за няколко дни, което сериозно влошава и без това напрегнатите отношения.
Всичко започна в края на юни с една спорна полицейска операция в руския Екатеринбург. Няколко мъже от азербайджански произход бяха арестувани в рамките на разследване на криминални случаи от предишни години. Те са обвинени в убийства и атентати. При задържането им руските специални сили очевидно са действали малко по-грубо, тъй като двама от арестуваните починаха след противоречивата полицейска акция, пише "Дойче веле".
Баку реагира светкавично: Министерството на външните работи на Азербайджан изрази остър протест срещу "неприемливото насилие" от страна на руските сили за сигурност. В знак на протест бяха отменени всички културни събития, свързани с Русия, на територията на страната, а в праймтайма на държавната телевизия беше осъдено "имперското поведение" на Москва спрямо държавите от бившия Съветски съюз.
Азербайджанските власти арестуваха двама руски служители в офиса на руската държавна медийна агенция "Спутник Азербайджан". Според медии в страната двамата са били служители на руската тайна служба ФСБ.
Москва омаловажи случката
Кремъл реагира предпазливо. Говорителят Дмитрий Песков изрази съжаление за решението на Баку и подчерта, че случилото се в Екатеринбург "не може да бъде причина за подобна реакция". Министерството на външните работи на Москва подчерта, че загиналите и задържаните са етнически азербайджанци с руски паспорти.
Ден по-късно азербайджанските съдебни власти предприеха последващи действия и арестуваха още руски граждани в Баку. Обвиненията срещу тях: контрабанда на наркотици и участие в организирана престъпна група. Кадри от съдебната зала показаха, че по някои от арестуваните има следи от насилие. В социалните мрежи пък се появиха информации, че задържаните били програмисти и туристи от Екатеринбург.
Спиралата от взаимни обвинения продължи: в руските Екатеринбург и Воронеж бяха арестувани още граждани на Азербайджан. За ДВ наблюдатели определиха случващото се като ново сериозно изпитание за отношенията между двете страни след катастрофата на азербайджанския самолет в края на 2024 година.
Гневът на Алиев към Путин
Баку престана да възприема Москва като външна сила, способна да диктува правилата в Кавказ, казва също в интервю за ДВ азербайджанският политолог и депутат Расим Мусабеков. Азербайджан вече развива собствена енергийна и военна инфраструктура, което дразни Кремъл. Затова и медийната реторика на Русия по отношение на Азербайджан се засили значително. Сега Москва се опитва да компенсира загубата на влияние в региона, като оказва натиск върху азербайджанската диаспора.
Това може да има не само дипломатически, но и икономически последици, например в енергийния сектор. "Не бива да забравяме, че на Русия са ѝ наложени санкции. Азербайджан обаче е помагал на Москва да ги заобиколи на някои места. Европейският парламент създаде комисия, която да разследва какъв газ се продава на Европа - азербайджански или може би руски", припомня на свой ред Ариф Юнусов. Ако отношенията между Москва и Баку се влошат още повече, тази предполагаема сделка между двете страни също ще бъде застрашена, добавя той.
Други двустранни проекти също са изложени на риск, допълва го Мусабеков: развитието на международния транспортен коридор "Север-Юг" през Азербайджан и проектът за синхронизиране на руската и иранската електропреносна мрежа. Не са изключени и затруднения с транзита на руски газ за Иран, предупреждава той.