Христо Иванов пак подхвана ТЕЦ "Варна"

ДБ възропта срещу дренирането край Варненското езеро, било опасно, настояват за ОВОС

Политика
12:00 - 21 Октомври 2020
2049
Христо Иванов пак подхвана ТЕЦ "Варна"

“Демократична България” внася в прокуратурата сигнал за нерегламентирана държавна помощ при отдаването на кейовата стена на пристанището в ТЕЦ "Варна" ЕАД, собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Съпредседателят на ДБ Христо Иванов иска държавното обвинение да провери защо през 2019 г. кейовата стена на пристанище “ТЕЦ Езерово” е отдадена на ТЕЦ Варна без задължителната по закон състезателна процедура.

В Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще бъде внесен сигнал заради отварянето без екооценка на подводното депо “Налбанка”. В него се депонират земните маси (т.нар. дрегажни маси), извадени от Варненското езеро при удълбочаването му. Все още няма яснота и за проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция по сигнала на “Демократична България” защо не е направена обществена поръчка за удълбочаването на Варненското езеро, а дейностите за 350 млн. лева са възложени директно.

Драгажните маси, които са вадят от дъното са силно токсични и опасни за здравето на хората и околната среда. „Районът практически е в границите на град Варна и се създават опасности, които не са ясни. За това е трябвало да се направи ОВОС, за да се оцени дали околната среда може да поеме такава дейност и дали има място, където този обем да бъде депониран“, предупреди Христо Иванов и добави, че депото, където трябва да се съхраняват тези драгажни маси отдавна е изчерпало своя капацитет – още през 2009 г.

Обемът, за който отново е отворено депото, са 3 милиона куб.м., докато по план при удълбочаването ще бъдат извадени 7-8 милиона. „Не е много ясно, къде ще бъде депониран този остатък… Има изследвания, които са констатирали завишени норми на отровни съединение,така че има какво да се съмняваме“, изрази своите притеснения лидерът на „Демократична България“. Той обеща да бъде пуснато видео, от което ще се види как кораб изсипва тиня и се замърсява водата. „Това отново обслужва „порт Доган“. Би било нормално тези изкопни и драгажни маси да бъдат изкарвани някъде на дълбоко в 12-милната зона, но това не се случва“, отбеляза Христо Иванов.

“Става дума за 350 млн. лева наши пари, които отново виждаме как със съдействието на българските институции отиват на ползу роду не, а на ползу Догану”, твърди Христо Иванов.