Инаугурацията на Доналд Тръмп в снимки
47-ият президент на САЩ обяви, че е натоварен със специална мисия от Бог да направи Америка отново велика
Доналд Тръмп, който преодоля импийчмънт, обвинения в престъпления и два опита за убийство, за да спечели още един мандат в Белия дом, днес положи клетва като 47-ия президент на САЩ и пое управлението на страната, предаде Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че това става, докато републиканците искат единен контрол над Вашингтон и се заемат да променят институциите в страната.
Втората реч на Тръмп по време на негово встъпване в длъжност значително се различаваше от тона, с който той положи клетва за първи път през 2017 г., макар че съдържаше сходни теми като първата - категорично обвинение към страната, която наследява, и големи обещания за решаване на нейните проблеми, посочва АП.
Преди осем години Тръмп описа "американската пълна бъркотия" и обеща да я прекрати незабавно. Днес той заяви, че "упадъкът" на страната ще приключи незабавно и ще настъпи "златният век на Америка".
"От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят", заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия - кръглата зала под купола на сградата на Конгреса на САЩ.
47-ият президент на САЩ добави, че всички държави ще завиждат на САЩ и страната му няма да позволява повече някой да се възползва от нея.
"През всеки ден от управлението на Тръмп ще поставям Америка на първо място", подчерта републиканецът.
Тръмп добави дълъг списък с приоритети в политиката, който звучеше по-скоро като реч за състоянието на Съюза, отколкото като реч в деня на встъпването му в длъжност. Но в широк аспект темите бяха основно характерни за стила на Тръмп, поставяйки се в ролята на национален спасител, отбелязва АП.
Новият президент каза, че отново ще изтегли САЩ, водещ замърсител с въглероден двуокис, от знаковото Парижко споразумение за климата, с което ще нанесе удар върху световните усилия за борба с глобалното затопляне и отново ще отдалечи Вашингтон от най-близките му съюзници.
Тръмп каза, че иска да изпрати американски астронавти на Марс, като заяви, че ще постави "здраво звездите и райетата (от националното знаме на САЩ - бел. ред.) на планетата Марс". Милиардерът Илон Мъск от "Спейс Екс" вдигна ръце във въздуха, когато Тръмп обяви, че САЩ ще забият знамето си на Марс.
Президентът на САЩ заяви, че "цялото незаконно влизане в страната ще бъде незабавно спряно", като не даде много подробности как ще постигне това. Той каза, че ще прекрати практиката да се пускат имигранти в САЩ, за да търсят убежище, известна като "хвани и пусни", но не уточни как ще бъдат платени огромните разходи за тяхното задържане.
Част от плана му разчита на възобновяване на политиката "оставане в Мексико", която кара търсещите убежище да чакат в Мексико за изслушвания в имиграционния съд на САЩ - отличителна стъпка от първия му мандат. Мексиканското правителство даде съгласието си, което е сигнал за може би една от най-конкретните и незабавни промени, които ще се наблюдават на границата.
Тръмп не каза почти нищо за плановете си за масова депортация, като заяви само, че ще депортира "милиони и милиони криминално проявени чужденци".
Още от самото начало речта на Тръмп се вписваше в подхода му към предизборните митинги - големи обещания за национален успех, дължащ се на неговото лидерство, с много обвинения към статуквото, посочва Асошиейтед прес.
"Златният век на Америка започва точно сега", каза Тръмп, след като се поклони на бивши президенти и други високопоставени личности. Той добави още няколко хиперболични, но мъгляви обещания: "Началото на една вълнуваща нова ера". Една нация, "по-голяма, по-силна и по-изключителна от всякога".
"Нашият суверенитет ще бъде възвърнат. Безопасността ни ще бъде възстановена. Везните на справедливостта ще бъдат балансирани", продължи той.
"Основният ни приоритет ще бъде да създадем народ, който е горд, проспериращ и свободен", каза във встъпителната си реч Тръмп.
Разбира се, основната презумпция е, че новият американски президент наследява това, което по време на предизборната му кампания през 2024 г. наричаше "провалена нация", отбелязва АП.
Тръмп обеща да изпълни предизборните си обещания да изпрати войски на границата между САЩ и Мексико, да увеличи местния добив на петрол и да наложи мита, за да "обогати нашите граждани".
Тръмп определи американското ръководство през последните четири години като некомпетентно и корумпирано, повтаряйки някои от по-мрачните изказвания, които ежедневно пропагандираше като кандидат-президент по време на предизборната си кампания.
Тръмп не назова поименно своя предшественик, бившия президент Джо Байдън, или други демократи, но нямаше съмнение за кого говори.
"Сега имаме правителство, което не може да се справи дори с обикновена криза у дома, докато в същото време се препъва в непрекъснат списък от катастрофални събития в чужбина", обвини той предшествениците си.
Новият президент на САЩ каза, че досегашното правителство е защитавало опасните имигранти вместо спазващите закона граждани, защитавало е чуждите граници за сметка на американските и "вече не може да предоставя основни услуги при извънредни ситуации".
И както често прави, Тръмп се представи, че е човек с уникални позиции, който може да поправи всичко това, коментира АП.
"Всичко това ще се промени от днес и ще се промени много бързо", каза той.