ИСТЕРИЯ НА ПАЗАРА: Сделките с имоти чупят рекорди
До края на годината ще бъде достигната психологическата граница от 10 милиарда лева
Сделките с имоти ще стигнат стойност от 10 млрд. лева до края на тази година. Това прогнозира Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет – Варна, на форум за недвижими имоти в София. Броят на продадените жилища пък ще достигне 95 000-97 000, посочи Владимиров. За сравнение миналата година общо са продадени близо 90 000 имота на стойност 9 млрд. лв., като сделките с готови жилища преобладават.
Ръстовете при продажбите и цените на съществуващите имоти се дължат на това, че търсенето расте много по-бързо от предлагането. В София средните цени на имотите са нараснали с 18 на сто и те вече надхвърлят 2000 евро на квадрат, а на завършените и готовите имоти стигат 2300-2500 евро на квадратен метър, сочат данни на агенции за недвижими имоти. В районите „Център“, „Лозенец“, „Изток“ средните са около 4000 евро, а миналата година са били около 3000-3200 евро.
Основни причини за ръста на търсенето на имоти са ниската безработица и ръстът на доходите, което прави все по-уверени купувачите да рискуват да взимат заеми. Другата причина е падането на лихвите по кредитите. Данните на Националния статистически институт сочат, че ръстът на доходите е 76 на сто. 87 на сто пък е увеличението на закупените жилища, а цените са нараснали с 57%. Ръстът на кредитирането пък е с 220 на сто или 3 пъти повече.
Още през тази година БНБ въведе регулация при отпускането на ипотечни кредити, като финансирането да не надхвърля 85 на сто. Очакванията са, че заради падащите лихви търсенето на ипотечни заеми ще продължи. С цел охлаждане на този пазар прогнозата е, че БНБ ще въведе нови ограничения, свързани със съотношението между ипотечния дълг и годишния доход, през следващата година, коментира Владимиров.
Статистиката отчете още, че през последните години има влошаване на достъпността на имотите. Този показател е 1,16 на сто и отразява съотношението между средната заплата и съответно средна цена на квадратен метър. Очакванията са обаче цените да продължат да растат и заради спада на издадените разрешителни за ново строителство, което означава, че няма да има голямо предлагане на имоти.
Зам.-председателят на НСИ Свилен Колев коментира, че има значително увеличение на новото строителство в някои райони в столицата, но за съжаление там има и проблеми със социалната инфраструктура, което води до недостиг на места в детските градини и яслите.
Относно търсенето експертите обобщиха, че повечето сделки са за двустайни жилища и има охлаждане на интереса към по-големи, каквито се търсеха в пандемията. Причината най-вероятно са растящите цени. При къщите най-предпочитани са тези, които са на стойност между 600 000-800 000 евро. Изискванията на купувачите са да има баня към всяка спалня, дрешник, както и гараж за повече от една кола. През тази година най-скъпият продаден имот е къща за 1,2 млн. евро в Симеоново.