Историческо: Бразилия обяви Анчелоти за първи постоянен селекционер -чужденец
Преди 60 години се случи за последно, но тогава бе само за един мач

Бразилската футболна федерация обяви официално назначението на Карло Анчелоти като национален селекционер на славната в играта нация.
65-годишният италианец дори още не е приключил с Реал Мадрид, но след последния мач на тима за сезона на 25 май срещу Реал Сосиедад и няколко дни почивка, един от най-титулуваните треньори в Европа заминава за Рио.
Още на 26 май, понеделник, той ще обяви и първия си списък със състав на бразилския отбор за световните квалификации с Еквадор на 6 юни като гост и Парагвай на 11 юни у дома. Точно срещата в Сао Пауло ще е домакински дебют на Карло в новото, изключително интересно приключение. Въпреки неубедителните игри в пресявките, селесао почти си осигури място на световното и му трябват 6 точки от последните четири мача, за да е там и на теория.
Той спечели всичко в европейския клубен футбол - шампион с Милан, ПСЖ, Байерн и Реал, носител на трофея в Шампионската лига с росонерите и "кралете"... Време е за преминаване на една от смятаните за непристъпни граници във футбола.
Бразилия за първи път ще има постоянен национален селекционер-чужденец. Гордата нация с пет световни титли разчита на Анчелоти за Мондиала догодина, след като не е печелила трофея на шампион на планетата от 2002 г.
Страната е имала трима чуждестранни треньори в историята на своя прочут национален отбор, а тя започва през 1914 г.
11 години по-късно Бразилия се обръща към уругвайския мъдрец Рамон Платеро, който в дует с местния Жоаким Гимараеш води тима на Шампионата на Южна Америка.
Той е в Аржентина, бразилците бият два пъти Парагвай с 5:2 и 3:1 (блести първата звезда на селесао - Артур Фриденрейх), падат с 1:4 и правят 2:2 с домакините, с което остават втори. Тогава първенството на континента е от три отбора. Платеро записва само тези четири срещи начело на отбора.
В разгара на Втората световна война Уругвай гостува за два приятелски мача на бразилците през май 1944-а, като тимът на домакините е воден от португалеца Жорже Гомес да Лима, наричан Жорека. Роден в Лисабон, той си е практически бразилец, защото живее и работи в тази страна в целия си съзнателен живот, след като учи и се дипломира в Сао Пауло. Бразилците бият в тези два двубоя с 6:1 и 4:0.
И трети случай има на легионер, наставник на златистите. Филипо Нунес от Уругвай води по заместване една контрола именно срещу родината си, спечелена с 3:0 през септември 1965-а.
Това е цялата история на чужденци, водили най-популярния национален футболен отбор на планетата - седем двубоя, от които три са приятелски. Официалните са четири. По заместване или по стечение на обстоятелствата, но никога като постоянен и първи вариант.
Сега Бразилия се обръща към чужденец, а реакцията на местните фенове е непредвидима. Разбира се, ако отборът в златисти екипи вдигне световната титла догодина, карнавалът ще е колосален. И на никой няма да му пука, че италианец е архитект на успеха.