Италия върви към ново дъно на раждаемостта
Раждаемостта в Италия се насочва към ново рекордно ниско ниво тази година, според предварителни данни, които сочат задълбочаване на дългогодишната демографска криза в страната, предава Ройтерс.
Между януари и юни ражданията са с 3500 по-малко, отколкото през същия период на 2022 г., показват данните на националното статистическо бюро ISTAT.
През 2022 г. като цяло ражданията са намалели с 1,7% до 393 000, което е 14-и пореден спад и най-ниският брой от обединението на страната през 1861 г.
Премиерът Джорджия Мелони този месец задели около един милиард евро за мерки, насочени към справяне с кризата, водена отчасти от стремежа на италианските жени да съчетават работа и майчинство и считана за национална извънредна ситуация за третата по големина икономика в еврозоната.
Намаляващото и застаряващо население води до спад на производителността и по-високи разходи за социални грижи в страна, която вече има най-високите държавни разходи за пенсии в 38-членната Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
ISTAT заяви в доклада си, че въз основа на данните от януари до юни коефициентът на раждаемост през 2023 г. вероятно ще спадне до 1,22 деца на жена от 1,24 през 2022 г.
Коефициентът на раждаемостта се подкрепя от имигрантите, докато сред жените с италианска националност той е бил едва 1,18 през 2022 г.
Други констатации в доклада на ISTAT показват, че средно жените в Италия раждат първото си дете на 31-годишна възраст и че миналата година 41,5% от бебетата са родени от неомъжени жени.