Ивайло Калфин: Тръмп води колониална политика от XVIII век
Той изобщо не се интересува от мир, заяви бившият външен министър

"С действията си американският президент Доналд Тръмп показа, че не го интересува мира, иска Украйна да върне парите и да вземе подземните им богатства. Това е колониална политика от XVIII век, дори и тогава не са взимали природни богатства за безкраен период. Неговият интерес е за сключване на сделка, а не в създаване на трайни отношения", коментира бившият външен министър Ивайло Калфин.
За него визитите на Макрон и Стармър във Вашингтон бяха оправдани, защото в Европа се правят усилия да се разбере в какво посока върви САЩ.
"И Тръмп като Путин не обича ЕС, видяхме го от диалога с европейските лидери. Същото е и с Москва - не обичат еворинституциите. Оттеглянето на САЩ не е изненадваща – поне не е от снощи. Видяхме го от предишни седмици, но не е и обявена официална - САЩ подаряват Украйна на Русия", предупреждава Калфин.
И обясни: "САЩ имат значителни военни части в Европа след Втората световна война, което също е част от тази конструкция за възпиране в Европа. Евентуалното им оттегляне от Европа означа, че Европа трябва сама да мисли за себе си, едва ли има този потенциал на САЩ. И основателно се поставя въпросът, коя е следващата стъпка на САЩ, ако те се изтеглят, поставя под въпрос съществуването на НАТО и създаването на абсолютно нова система за сигурност в Европа", допълни той пред БНР.
За спешните срещи на европейски лидери и предстоящата в Лондон след визитата на Зеленски при Тръмп, Калфин смята, че ще има консолидиращ ефект върху Стария континет.
"Европа трябва да мисли за собствената си отбрана, трябва бъде колективна и в много държави ще се заговори за наборна военна служба при разпадането на НАТО. Това са неизбежни следствия от разпадането на тази система, която поддържаше мира", предупреди дипломатът.
И смята, че европейците трудно биха могли да заменят САЩ, ако се оттегли от Украйна: "Не съм оптимист, че могат да бъдат заместени американците. Оттеглянето ще намали силно потенциала им, сигурно няма да се предадат украинците, но остават в слаба позиция. И историческата отговорност е изцяло върху сегашния президент на САЩ."
"Снощи стана ясно, че това, което се виждаше, както и в предишните седмици е, че Тръмп заема позицията на Москва и това трудно го прави посредник между Киев и Москва. Заема едната позиция и се опитва да принуди другите", смята Калфин.
Според него "на практика Зеленски отиде да подпише сделка, която е унизителна и колониална за Украйна":
"Очевидно, че той нямаше други опции, отиде да сключи, но и да потърси гаранции за мир и това му беше отказано с груб тон."
А поведението на Тръмп и САЩ в срещата с украинския президент, "не се вписва в никакви рамки и правила – писани и неписани".
Калфин смята, че демонстрираното отношение на Тръмп към Зеленски е обратимо, защото то е премислено, не е случайно и са оставили "вратата отворена" за Зеленски.
"Ясно е, че новите съюзници на Вашингтон са Москва и Пхенян, а не европейските. Дали ще продължи диалогът, тенденцията е ясна и Европа трябва да си извади изводите", коментира бившият външен министър на България.