Избягването на финансовите санкции на Запада е по-лесно от всякога

Криптовалутите се оказаха удобно средство за ползване от диктаторски режими

Новини
14:55 - 25 Февруари 2022
2542
Избягването на финансовите санкции на Запада е по-лесно от всякога

Русия много лесно може да заобиколи финансовите санкции, наложени на режима на Владимир Путин от САЩ, ЕС, Великобритания и Япония, съобщават Си Ен Ен и Блумбърг.

Според експерти финансовите санкции на Запада стават все по-лесни за избягване, отчасти благодарение на нарастването на приемането на криптовалута в Русия, предаде Си Ен Ен.

Санкциите на САЩ и ЕС разчитат в голяма степен на банките за прилагане на правилата. Ако санкциониран бизнес или физическо лице иска да извърши трансакция, деноминирана в традиционни валути, като долари или евро, отговорността на банката е да маркира и блокира тези трансакции.

Но цифровите валути работят извън сферата на стандартното глобално банкиране, като трансакциите се записват в публична счетоводна система, известна като блокчейн.

За разлика от традиционните валути, които трябва да преминават през трета страна - финансова институция, която има възможност да проследява движението на финансовите потоци, да ги замразява или блокира, криптовалутите могат потенциално да бъдат изпращани от едно лице директно на друго, независимо от всякакви правителствени санкции или други ограничения.

"Ако руснаците решат — а те вече го правят, сигурен съм — да избегнат използването на друга валута, освен криптовалута, те могат ефективно да избегнат почти всички санкции", каза Рос Делстън, експерт по борбата с прането на пари.

Министерството на финансите на САЩ е наясно с този проблем. В доклад от октомври служителите предупредиха, че

цифровите валути "потенциално намаляват ефикасността на американските санкции", като позволяват на "лошите играчи" да държат и прехвърлят средства извън традиционната финансова система.

Източна Европа има едно от най-високите нива на криптотрансакции, свързани с престъпна дейност, според изследване на Chainalysis. Уебсайтовете, използвани за незаконни сделки, известни като черни пазари, донесоха рекордните 1.7 милиарда долара криптовалута през 2020 г., повечето от които в биткойн, посочва Си Ен Ен.

Според информацията почти целият ръст на този черен пазар тази година се свързва с рускоезичната мрежа Hydra. Hydra засега е най-големият черен онлайн пазар в света и генерира 75% от приходите в световен мащаб през 2020 г., пише Chainalysis в доклад по-рано този месец.

Разбира се, избягването на санкциите има своите ограничения. "Дали износител на храни някъде по света ще приеме криптовалута, която се колебае всеки ден – всеки момент от всеки ден – или ще искат световната резервна валута, щатски долари", пита Делстън.

Допълнително усложнение е, че търговията с петрол, която съставлява огромна част от руската икономика, е деноминирана в щатски долари.

За да използвате криптовалута, за да купите каквото и да било, трябва да имате отклонение към държавно издадена валута като долара, казва Делстън.

"Това не е цялостно решение за руските олигарси", казва той, защото биткойнът и другите криптовалути могат да бъдат проследени в блокчейна. По-трудно е, макар и не невъзможно, да се изперет тези средства поради блокчейна.

Има и други начини, по които Русия би могла, поне на теория, да смекчи ефекта от санкциите, като вземе пример от Иран. Подобно на Русия, Иран е страна износител на петрол и е под почти пълно икономическо ембарго на САЩ от десетилетия, включително забрана за всякакъв внос и санкции срещу иранските финансови институции.

Но Иран е измислил как да избегне част от санкциите, като се обърне към "копаене на биткойн", според доклад на аналитичната фирма Elliptic.

Доколкото Иран има излишък от енергия, която не може да изнася, страната използва електричеството за захранване на "биткойн фермите", които консумират огромни количества ток, но възнаграждават "миньорите" с добри приходи в биткойн.