Изкуствен интелект довършва Десетата симфония на Бетовен

Германия чества грандиозно своята 250-годишна поп-звезда

Топ
11:09 - 13 Декември 2019
2307
Изкуствен интелект довършва Десетата симфония на Бетовен

Няколко ноти, изписани в бележника му, са всичко, което германският композитор Лудвиг ван Бетовен е оставил от Десетата си симфония преди смъртта си през 1827 година. Сега екип от музиколози и програмисти се движат в посока завършване на версия на произведението, използвайки изкуствен интелект, преди 250-годишнината от рождението му догодина, съобщи АФП.
 
"Напредъкът е впечатляващ, макар компютърът все още има какво да научи", казва Кристине Зигерт, ръководител на архивите в Бетовен Хаус в родния град на композитора Бон. Зигерт каза, че е "убедена", че Бетовен щеше да одобри действията им, тъй като и той по негово време е бил новатор, имайки предвид композициите му на вид орган, който възпроизвежда звуците на вятъра и ударните инструменти.
 
Зигерт е убедена, че работата няма да засегне наследството му, защото никога няма да се счита за част от неговото творчество. Крайният резултат от проекта ще бъде изпълнен от пълен оркестър на 28 април догодина в Бон, център на празненства за композитора, който е очертал романтичната ера на класическата музика.
 
Бетовен, най-известната музикална фигура на Германия, е толкова обичан в родината си, че задължението да се подготви годишнината беше записано в споразумението на управляващата коалиция през 2013 година.
 
Германия отбелязва 250-годишнината от рождението на Лудвиг ван Бетовен - над 700 чествания са планирани от датата на рождението му - 16 декември, от постановка на операта "Фиделио" до концерт на групата "Крафтверк", предаде Франс прес.

Ето някои основни събития, предвидени в рамките на честването на годишнината от рождението на композитора, който бе описан като 250-годишна поп звезда от сп. "Шпигел". На 16 декември в родния дом на Бетовен в Бон ще бъде представена изложба, включваща негови партитури, музикални инструменти, но също бележници за разговори, които е ползвал, след като загубил слуха си през 1801 г., 26 години преди смъртта си.

Старата столица на ФРГ Бон, където през следващата година ще има много творчески изяви, свързани с Бетовен, разчита на тези чествания, за да привлече посетители. На 1 февруари следващата година операта "Фиделио" ще бъде поставена на сцената на Националната опера във Виена, където композиторът е живял в началото на 19-и век. Виенското общество го бе обявило за най-големия виртуоз на своето време.

На 25 и 26 април ще се състои "маратонът Бетовен" в Берлин. Берлинската филхармония ще изпълнява творби на Бетовен в разстояние на 24 часа. На 28 април в Бон екип от музиколози и компютърни специалисти ще представи резултатите от опита си да довърши незавършената 10-а симфония на Бетовен с помощта на изкуствения интелект.

На 16 май групата за електронна музика "Крафтверк" ще изнесе на открито в Бон концерт в памет на Бетовен. Бандата, която следващата година ще отбележи 50-годишнината от сформирането си, ще представи уникалното си шоу "Kraftwerk 3D". На 17 декември 2020 г. годината на Бетовен ще приключи в пленарна зала в Бундестага в Бон.