Изненада? Швейцарският джендър Немо спечели "Евровизия"
Музикалният конкурс в Малмьо беше съпътстван с множество скандали
Голямата награда на финала в Малмьо грабна изпълнителят Немо Метлър с песента "The Code" - енергична балада за израстването и пътя към него с всички възходи и падения.
Швейцарският изпълнител впечатли и с екстравагантната си андрогенна визия и розова пола. Той спечели общо 591 точки, от които 365 бяха присъдени от журито.
Първият определящ се като небинарен (нито мъж, нито жена) изпълнител Немо използва опита си от детството в операта, за да подготви изпълнение, смесващо рап, рок, дръм енд бейс и класическа опера, както и да балансира върху въртящ се диск, който се върти със скорост, докато пее. Като небинарна личност Немо предпочита да бъде наричан с местоименията they/them (те/тях). В парчето му The code темата е именно дългият път в търсене на собствената сексуална идентичност на човек, който не се чувства нито мъж, нито жена.
Ето как изглеждаше челната десетка от крайното гласуване:
Швейцария - 591 точки
Хърватия - 547 точки
Украйна - 453 точки
Франция - 445 точки
Израел - 375 точки
Ирландия - 278 точки
Италия - 268 точки
Армения - 183
Швеция - 174
Португалия - 152
Още при вота на журито Немо беше убедителен водач с 365 точки, изпреварвайки френския изпълнител Слиман (218 точки) и хърватина Baby Lasagna (210 точки).
При вота на публиката Хърватия беше победител с 337 точки, но те се оказаха недостатъчни да покрият солидната подкрепа от вота на журито за Немо, който прибра 226 точки от зрителските гласове (пето място само при гласовете на феновете).
По този начин прогнозите на букмейкърите за победа на Baby Lasagna бяха опровергани.
Един от забавните моменти в шоуто беше появата на генерирани с изкуствен интелект ABBA. Тази година се навършват 50 години от победата на шведската четворка на "Евровизия" с песента "Waterloo".
Именно тази победа през 1974 г. изстрелва кариерата на ABBA към световна известност.
На живо в Малмьо песента беше изпълнена от три бивши победителки в конкурса - Шарлот Перели (1999 г.), Кончита Вурст (2014 г.) и Карола (1991 г.).
Миналогодишната победителка Лорийн също участва в шоуто на финала, като изпълни песента си от миналата година "Tattoo", както и новото си парче "Forever".
Въпреки това финалът на "Евровизия" тази година мина под знака на скандалите.
Въпреки че по принцип песенният конкурс се старае да стои далеч от политиката, тази година имаше политически протести в Малмьо заради участието на Израел въпреки войната в Газа и цялостната хуманитарна ситуация в населения с палестинци регион.
Според демонстрантите Израел трябваше да бъде изваден от конкурса по същия начин, по който на Русия беше забранено да участва след началото на пълномащабната инвазия в Украйна през 2022 г.
Допълнително масло в огъня се налива и от факта, че първоначално
песента на Голан беше посветена на жертвите от нападението на палестинската ислямистка групировка "Хамас" в Израел
от 7 октомври миналата година. Парчето носеше името "October Rain" и в текста си имаше политически препратки към настоящата ситуация в Близкия изток.
След намеса от страна на представителите на конкурса обаче, името и текстът на песента бяха променени и сега тя вече се казва "Hurricane".
Въпреки това в знак на протест преди финала водещата за
норвежката телевизия обяви, че се оттегля в знак на съпричастност с палестинската кауза.
Певицата Алесандра Меле обясни решението си в днешно видео в "Инстаграм", изтъквайки израелските действия в Ивицата Газа.
"Провежда се геноцид. Отворете очите си. Отворете сърцата си. Нека любовта ви води към истината. Мотото на Евровизия "Обединени от музиката" (United by Music) е причината да се занимавам с музика. Но в момента тези думи са празни", казва 21-годишната певица във видео в Instagram.
В залата и фоайетата, където се провежда шоуто, бяха забранени всякакви знамена, освен тези на участниците, както и плакати с политически послания, като организаторите бяха посочили, че ще премахват всякакви флагове на Палестина.
Изпълнението на Еден Голан на финала беше бурно освиркано от зрителите в залата.
Но въпреки това от гласуването на зрителите тя взе 323 точки - второ място при вота от феновете.
Израел участва в конкурса на "Евровизия" от 1973 г., като представители на страната са печелили първото място четири пъти - последният през 2018 г.
Друг скандал възникна буквално часове преди големия финал, след като участникът от Нидерландия
Йост Клайн беше дисквалифициран заради "заплашително поведение" спрямо една от операторките, снимащи шоуто.
Инцидентът е станал точно след изпълнението на нидерландеца по време на втория полуфинал в четвъртък, като той е направил заплашително движение към операторката, която е отказала да приеме сигналите му да не го снима.
На следващия ден тя е подала сигнал в полицията, заради което Клайн беше изваден от генералната репетиция, а впоследствие беше и дисквалифициран.
При връчването на точките от вота на журито Нидерландското радио и телевизия просто изпратиха данните към Европейския съюз за радио и телевизия, без да правят официално появяване.
Всяко появяване на представителя на представителя на Европейския съюз за радио и телевизия беше освиркван.