Джей Ди Ванс: Европа не може да остане "постоянен васал" на САЩ в отбраната

Шарл дьо Гол е бил прав, като е настоявал за европейска военна независимост, заяви вицепрезидентът

Новини
14:17 - 15 Април 2025
1551
Джей Ди Ванс: Европа не може да остане "постоянен васал" на САЩ в отбраната

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви, че Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност и не може да остане "постоянен васал" на САЩ в областта на отбраната, цитира думите му "Политико".

В интервю за британския уебсайт за новини и обществено мнение UnHerd, американският вицепрезидент заяви, че емблематичният френски следвоенен лидер Шарл дьо Гол. — който ръководи френската съпротива срещу нацистите по време на Втората световна война и е президент от 1959 до 1969 г. — е бил прав, когато е настоявал за европейска военна независимост.

Дьо Гол "обичаше Съединените щати", подчерта Ванс, "но [той] осъзна това, което и аз категорично признавам: не е в интерес нито на Европа, нито на Америка, Европа да бъде постоянен васал на САЩ в областта на сигурността."

Коментарите на Ванс идват на фона на поредица от критики от страна на администрацията на президента Доналд Тръмп към европейските столици относно прекомерното разчитане от тяхна страна на американската военна мощ за собствената си защита. Администрацията многократно намеква, че САЩ може да не се притекат на помощ на съюзници от НАТО, които не инвестират достатъчно в собствената си сигурност. Американският министър на отбраната Пийт Хегсет също предупреди, че военното присъствие на САЩ в Европа "не е вечно".

Министърът на отбраната на САЩ Пийт има "остро" послание към европейските съюзници
Тръмп настоява страните от НАТО да харчат 5% от своя БВП за отбрана — рязко увеличение спрямо сегашната цел на алианса от 2%, която се очаква да бъде преразгледана на предстоящата среща на върха в Хага това лято.

"Не смятам, че една по-независима Европа е нещо лошо за САЩ - напротив, това е от полза за нас", изтъкна Ванс. "Ако се върнем назад в историята — честно казано — британците и французите определено са били прави в разногласията си с Айзенхауер относно Суецкия канал."

През 50-те години на миналия век американският президент Дуайт Айзенхауер принуждава Лондон и Париж — преди дьо Гол да стане президент — да се откажат от военна намеса с цел възстановяване на контрола над Суецкия канал от Египет, стратегически важен за икономическите и колониалните интереси на двете страни.

С изключение на Великобритания, Франция и Полша, "повечето европейски нации не разполагат с армия, способна да им осигури адекватна отбрана", отбеляза Ванс. "Реалността е — грубо е да го кажем, но е вярно — че през целия ми живот инфраструктурата за сигурност на Европа е била субсидирана от Съединените щати."

Дьо Гол, чийто светоглед е силно повлиян от кризата със Суецкия канал, често предупреждава, че европейците трябва да бъдат по-независими от САЩ. Той работи активно за превръщането на френската армия в по-автономна сила, включително чрез разработване на ядрено оръжие и изграждане на мощна отбранителна индустрия. Тази визия вдъхновява десетилетия усилия в посока на това, което днешният френски президент Еманюел Макрон нарича "стратегическа автономия".

Ванс също така коментира европейския отговор на водената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г., която според него представлява "стратегическа катастрофа".

Докато САЩ се подготвяха за нахлуване в Ирак, много европейски нации, включително Франция и Германия, се противопоставиха на операцията, докато Великобритания я подкрепи. Според вицепрезидента, скептично настроените европейски страни е трябвало да реагират по-решително.

Той подчерта, че "много европейски държави са били напълно прави" в своите съмнения относно войната и аргументира, че Европа можеше да я предотврати, ако "бе проявила малко повече независимост и по-голяма готовност да се противопостави."

Вицепрезидентът, който по-рано отправи остри критики към Стария континент относно миграцията и свободата на словото, този път се опита да смекчи тона си, като подчерта "любовта" си към Европа.

"Обичам европейците. Винаги съм заявявал, че американската култура не може да бъде разглеждана отделно от европейската", отбеляза той. "Ние сме до голяма степен продукт на философии, теологии и, разбира се, миграционни модели, които произлизат от Европа и са в основата на създаването на Съединените щати."

Но Ванс подчерта: "Европейските лидери са инвестирали крайно недостатъчно в сигурността — и това трябва да се промени."

Той също така отправи критики към украинския президент Володимир Зеленски — последният залп в продължаващата словесна конфронтация между двамата, започнала по време на напрегнатия им разговор в Овалния кабинет през февруари, когато Ванс определи Зеленски като "неуважителен".

В интервю за американската новинарска програма 60 минути в неделя, Зеленски обвини вицепрезидента, че "по някакъв начин оправдава" руската инвазия и става жертва на московската дезинформация.

Ванс отвърна, заявявайки, че е "донякъде абсурдно Зеленски да казва на [американското] правителство, което в момента поддържа цялата му държавна и военна структура, че по някакъв начин сме на страната на руснаците."