Джипитата са бушон за липсващите противогрипни ваксини

На никой не му е приятно, че има забавяне, категоричен е зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов

Здраве
12:50 - 08 Ноември 2019
2086
Джипитата са бушон за липсващите противогрипни ваксини

Може да се стигне до конфликти между лекари и пациенти, ако се окаже, че противогрипните ваксини не са достатъчни. За това съобщи зам.-председателят на Българския лекарски съюз с ресор извънболнична помощ, д-р Николай Брънзалов пред БНР.

"Пак личните лекари са поставени като бушон в този проблем, който ние, Национално сдружение на общопрактикуващите лекари, отдавна го заявихме, че такива неща ще се случват. Проблемът първо беше, че беше обещано, че от 1-ви октомври ще бъдат доставени чрез куриер, което не се случи. Разчиташе се, че ще има достатъчно четиривалентна ваксина, тъй като към нея се проявява интерес. Колегите са си заявили някаква бройка, която естествено не могат с точност да кажат за колко време и колко ваксини ще са необходими", каза д-р Брънзалов.

„И аз се дразня от това, че ваксините закъсняват, но за съжаление е така в целия свят. Днес видях публикация в „Ню Йорк таймс“ защо има недостиг на ваксини в САЩ. Това са възможностите на производителите. Около 20 000 дойдоха през октомври, но основната предстои да дойде следващата седмица. Уверявам ви, че време за обхващане на всички желаещи, ще има“, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНР.

Доц. Кунчев коментира и двата нови случая на морбили от последната седмица. Дете от София се е разболяло след контакт с дете от Северна Македония, а малък семеен взрив на болестта е установен при децата на семейство от Монтана.

Постигната е 86-93% процента ваксинация срещу морбили, което е сравнително добър показател, но има още какво да се желае. „Посоката и целта са ясни, колкото повече деца бъдат обхванати, толкова по-рядко ще се срещаме със заболяването“, допълни доц. Кунчев.

Главният държавен здравен инспектор подчерта, че продължава да има сигнали за фалшиви бележки за направени имунизации на деца, за да бъдат приети в детските градини. „Нещата са трудни в доказването. Тогава преминаваме към серологични изследвания, които показват дали има антитела срещу тези антигени, включени във ваксината. В голямата си част общопрактикуващите лекари спазват закона, но има и такива, които го нарушават“, каза доц. Кунчев.