Какво оръжие можем да дадем на Украйна

Свят
19:37 - 04 Ноември 2022
3109
Какво оръжие можем да дадем на Украйна

Министерство на отбраната има един месец, за да реши какъв тип оръжие ще изпратим към Украйна. Преди това от ведомството ще направят анализ на бойния арсенал, с който страната разполага.

Според експерти вариантите са различни. Един от тях е противотанковото оръдие МТ-12 „Рапира”. То се използва основно за унищожаване на вражески бронирани машини. Друг вариант са танковете Т-72. Този тип танк е около 40 тона, което го прави сравнително лек и маневрен. Трети вариант – боеприпаси с калибър 122 и 152 милиметра, съобщава Нова тв.

Кое обаче е най-доброто въоръжение, с което разполагаме изобщо?

Това са ракетните установки С-300. Те представляват съветска зенитно-ракетна система. Приета е на въоръжение в СССР през 1978 година. Комплексът е способен да проследи до 100 цели и да порази едновременно 12 от тях. Специалистите обаче са категорични, че вероятността да се разделим с най-доброто си оръжие е рисков и много малко вероятен ход.

Поглед и към съюзниците на България и оръжията, които те вече са изпратили за Киев:

Полша предостави 240 танка и два дивизиона самоходни гаубици. Словакия е в процес на предоставяне на изтребители МиГ-29. Германия вече изпрати 12 самоходни артилерийски установки и четири системи за залпов огън. А Словения – танкове Т-72. Примерите са много, а това са само част от тях. Спектърът от държави, които изпращат оръжие към Киев, се разширява.а

По думите на експерти България най-вероятно ще изпрати оръжие за Украйна от арсенала на Сухопътните си войски.

„Противотанково оръдие МТ-12 „Рапира“. Това е оръжие, което украинците използват. Всички, които са го използвали, знаят, че то е много точно и много ефективно”, обяснява Димитър Ставрев, журналист в списание „Криле”.

Вариант 2, според него, са танкове Т-72.

„Въпросът е в какво състояние са. При 5-6-7-8 години в складовете не е ясно колко време какъв обем от работа ще бъде необходим, за да бъдат приведени във вид, удобен за вербуване”, обясни Ставрев.

Добави, че съществува и трети вариант – да изпратим боеприпаси.

„122-милиметрови, 152-милиметрови, боеприпаси за РСЗО „Град”, смята Ставрев

„Всички видове боеприпаси и преносими зенитно-ракетни системи от типа „Стрела“ са много подходящи и много бързо могат да бъдат извадени от складовете, за да може Украйна да реагира на масираните атаки с ирански дронове”, обясни Тодор Тагарев, бивш военен министър.

Специалистите са единодушни – ракетният комплекс С-300 е най-доброто въоръжение у нас. Но шансовете да се разделим с него са малки.

„Министърът на отбраната изрично подчерта, че няма как да го дадем, но въпросът е как ще го поддържаме. България се оказа изцяло зависима от Русия”, каза Тагарев.

И пак заради проблеми с поддръжката Тагарев предлага друго решение на военното министерство.

„Това, което трябва да направим, според мен, е да изпратим максимално бързо МиГ-29 и СУ-25, които категорично вече не можем да поддържаме без Русия и Беларус. Можем да ги дадем и да търсим алтернативи за компенсиране”, каза Тагарев.

Според бившия военен министър Николай Свинаров изборът на оръжие за Киев не трябва да е консервативен.

„Ние трябва да бъдем по-пълноправни членове на Алианса и да разчитаме на подкрепата на Алианса не само при преки военни действия, но и при подготовката за такива. 50 държави от различни континенти оказват своята помощ и България е сред малкото, които изостана във вземането на това решение”, каза Николай Свинаров.