Канада затяга граничния контрол в опит да умилостиви Тръмп
Четирима канадски министри разкриха план за гранична сигурност, който те лично са представили на бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, с акцент върху наблюдението, разузнаването и технологиите, съобщава "Ройтерс".
Канадските министри имаха "окуражаваща" среща с Том Хоман - специален представител по контрола на имиграцията по границите при Тръмп, заяви министърът на обществената безопасност, финансите и междуправителствените въпроси Доминик Льоблан.
"Окуражен съм от този разговор и от разговорите, които проведох с бъдещия министър на търговията Хауърд Лътник", посочи той.
Льоблан и колегите му вчера обявиха план за укрепване на границата между САЩ и Канада с хеликоптери, дронове, наблюдателни кули и кучета, както и "съвместна ударна сила" за насочване към транснационалната организирана престъпност.
Изпадналото в затруднение правителство на малцинството на премиера Джъстин Трюдо твърди, че ще инвестира 1,3 милиарда канадски долара (909 милиона долара) за гранична сигурност за период от шест години. Планът се фокусира върху фентанила, незаконната миграция и организираната престъпност.
Отава е подложена на натиск да укрепи границата си със САЩ, откакто Тръмп заплаши Канада и Мексико с мита от 25%, ако не пресекат движението на мигранти и наркотици към Съединените щати.
Американските власти задържаха над 23 000 души близо до границата между САЩ и Канада за период от 12 месеца, до октомври - над двойно повече от предходната година.
Канадската полиция съобщи, че е поставила повече камери и сензори в най-пресечения участък от границата през последните четири години.
И все пак канадските власти признават, че не могат да направят много, за да спрат преминаващите на юг.
Канада възнамерява да измени своя имиграционен закон, за да позволи на властите да "анулират, спират или променят имиграционни документи по причини, считани от обществен интерес".
Това може да се случи например в случаи на масова измама, уточни министърът на имиграцията Марк Милър.
Той допълни, че Канада "ще въведе и мерки за рационализиране на системата за предоставяне на убежище, за да се справи бързо с нелегитимни искове".
Въпреки че фокусът е върху мигрантите, преминаващи на юг от Канада към САЩ, страната се подготвя и за наплив в обратната посока, тъй като хората бягат от заплахата на Тръмп за масови депортации.
"На всеки, който обмисля да влезе в Канада нелегално, тъй като се насочваме към най-студените месеци на зимата, искаме да изясним, че опитът да премине в Канада между нашите официални гранични пунктове е опасен", предупреди Милър.
Правителството на Трюдо беше хвърлено в хаос в понеделник, след като финансовият министър и вицепремиер Кристия Фрийланд напусна поста. Трюдо, който изостава в социологическите проучвания, е изправен пред призиви от собствената си партия да подаде оставка.