Кандидатът за шеф на БНБ Любо Христов: Бързото влизане в еврозоната носи рискове

Има опасност от навлизане на спекулативен капитал, предупреди банкерът

Новини
15:31 - 14 Юли 2023
2364
Кандидатът за шеф на БНБ Любо Христов: Бързото влизане в еврозоната носи рискове

Кандидатът за гуверньор на БНБ Любомир Христов, за разлика от Димитър Радев, посочи известни рискове пред влизането ни бързо в еврозоната бързо, като уточни, че еврото има и редица предимства.

Банкерът обясни, че ако бъде избран, той е набелязал 7 приоритета в работата си. Като своя най-важна задача Христов посочи изработването и представянето на анализ на средносрочните ефекти от въвеждане на еврото в страната.Той благодари на "Възраждане", че са му гласували доверие.  

Примането на еврото има редица предимства, но ако се присъедим в еврозоната сега и в следващите 10 години и изпаднем в криза, това би изтрило всички възможни ползи. Христов увери, че преждевременното присъединяване би повишило риска от тези кризи.

Според него не е вярно, че колкото е ниска лихвата, толкова по-добре, тъй като в икономиката имало естествен лихвен процент и за България той е в размер на 2 п.п. по-висок, отколкото е характерен за еврозоната.

Любомир Христов обясни, че е възможен приток на чуждестранен капитал, инвестиран в ниско производителни сектори като строителство и търговия, или пък спекулативен. Втори риск, според него, би бил временно надуване на балони и неустойчиви дефицити по текущата сметка на платежния баланс.

"В такъв момент, ако сме в еврозоната, можем да реагираме само със затягане на колана до последна дупка. Искам да уточня, че говоря за рискове, не за преодопределеност.", каза Христов.

"За да се противпоставим на това е варинт да да ограничим входящите потоци на капитал. за мен единственият начин да се смекчат тези рискове е страната да се концентрира върху ускоряване на растежа с цел по-бърза конвергенция на страната към средноевропейските нива, с което всички тези рискове ще станат по-ниски", каза още той.

Имало нужда и от становище на БНБ по пакета за цифровото евро, по който предстои произнасяне на ЕП. Решенията в УС на БНБ трябва да се взимат с консенсус, смята още Христов. Така всеки върпос би се оглеждал от всички страни.