Канонизират епископ Константин Преславски

Наш дълг е да съхраним делото на св. княз Борис Михаил, на светите братя Кирил и Методий и на техните ученици, каза патриарх Даниил в Шумен

Общество
14:11 - 03 Май 2025
1351
Канонизират епископ Константин Преславски

Преди няколко години, във времето на блажено починалия патриарх Неофит, поставихме въпрос пред Светия синод за канонизацията на епископ Константин Преславски, създаде се комисия. Канонизацията му е от изключително значение, както за светата ни църква, така и за епархията. Това каза Варненският и Великопреславски митрополит Йоан на пленарна научна сесия в Шуменския университет, посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност. 

Той отбеляза, че епископ Константин Преславски не е канонизиран с останалите Кирило-Методиеви ученици и до XIX век личността му е напълно забравена от учените и от църквата. 

„Покръстването на българския народ и християнизацията му чрез дейността на основаната от княз Борис и оформила се малко по-късно като национална българска православна църква доведе до най-дълбок, велик прелом във всестранния културен живот на българския народ, до промяна на неговото духовно битие. Воден от принципите, идеите и целите на новата християнска религия българският народ обнови във велика мащабност своя културно-творчески потенциал и създаде своята велика духовна материална и духовна старобългарска култура.

В нея той за пръв път решително и завинаги се самоопредели като самостоятелен, самобитен и културно-творчески живот. Но мястото в редицата на строителите и учителите на старобългарската писменост епископ Константин Преславски, чието име украсява Шуменския университет, има свой огромен дял. Наред със св. Климент Охридски той е най-плодовитият книжовник от кръга на Кирило-Методиевите ученици“, каза в началото на изказването си митрополит Йоан, след което припомни за живота и книжнината на епископ Константин Преславски.


На научната сесия присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. "Приемам, че мисията ми е да върна подобаващото място на българистиката в световната наука", каза тя в обръщението си към участниците във форума, посветен на 1160 години от покръстването на България и 1170 години от глаголицата, която се провежда в Шуменския университет. 

Наш дълг е съхраняването на стореното от св. княз Борис Михаил, на светите братя Кирил и Методий, на техните приемници във времето, като прославяме тяхната памет и изследваме с усърдие тяхното дело, каза днес българският патриарх и Софийски митрополит Даниил в обръщението си към участниците в научната сесия. Той допълни, че трябва да бъдем достойни техни подражатели и продължители, защото тяхното дело е свято и свещено.

Патриархът подчерта личния и държавнически избор на св. княз Борис Михаил, предприетото от него за укрепването и утвърждаването на християнството и църквата у нас, както и за последвалия небивал разцвет на духовността и книжовността, които продължават да бъдат обект на изучаване и осмисляне и до днес. По думите му образът на покръстителя, съхранен в историческите извори и в паметта на църквата, и до днес запленява.

Патриархът акцентира върху духовната красота и величие на владетеля, размаха и мащабите на неговата визия за България, която във всяка историческа епоха да се конкурира с най-високите образци на християнска държавност, запазвайки в същото време собствено лице, собствена духовна и културна традиция. Делото на св. Борис Михаил е колосално, чутовно и до днес оставя пред нас като постоянна задача и свещен дълг към светлата му памет и към всички, които с усърдност и ревност са отдали своите сили и таланти, и целия си живот за изграждането и пребъдването през вековете на християнска България, допълни патриархът.

Той подчерта още, че началото на избора на княз Борис е личното му смирение и решимост да се поклони и да следва Божия закон. Това в личен план е чутовният подвиг на владетеля, посочи патриархът, който уточни, че така земният владетел се е покорил на Небесния цар. За езическия владетел, който е и върховен жрец, отказът от духовната власт е огромно предизвикателство, посочи патриархът. И допълни, че по подобие на Константин Велики, княз Борис успешно е извървял този път, а това е предизвикателство и за всеки един от нас в личен план.