Кая Калас: Руските активи да бъдат използвани за пряка помощ на Украйна

ЕС
15:32 - 12 Декември 2024
1441
Кая Калас: Руските активи да бъдат използвани за пряка помощ на Украйна

Замразените руски активи трябва да се използват директно за подпомагане на Украйна, заяви новият ръководител на външната политика на Европейския съюз Кая Калас в интервю за няколко вестника. Тя подчерта значението на европейската подкрепа за Киев, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп сигнализира за намерението си да намали помощта на САЩ за Украйна, когато встъпи в длъжност през януари. 

„Ако те (САЩ) намалят помощта, тогава ние трябва да продължим да подкрепяме Украйна, защото се притеснявам какво ще се случи, ако Русия спечели. Мисля, че ще имаме повече войни, по-големи войни“, каза тя, цитирана от в. „Гардиън“ и АФП.

ЕС вече започна да изземва печалбите, генерирани от конфискуваните руски активи, които се оценяват на 220 млрд. долара, като ги използва за финансиране на оръжия и помощи за Украйна. Засега той се противопоставя на изземването на цялата сума поради съмнения относно законността на подобен ход. Но Калас, която беше министър-председател на Естония до юли, прогнозира, че „един ден ще стигнем дотам“, повишавайки залозите преди срещата на европейските външни министри в Брюксел на 16 декември.

Калас, известна с твърдата си позиция по отношение на Москва, посочи, че замразените активи са „инструмент за оказване на натиск върху Русия“. Средствата биха могли да помогнат да се платят „всички щети, които Русия е причинила на Украйна“, добави тя, като нарече помощта за Украйна „инвестиция“ в „нашата собствена сигурност“. ЕС държи повече от две трети от суверенните активи на Русия, замразени от западните държави, след като президентът Владимир Путин започна инвазията в Украйна през 2022 г.

Около 90 от тези активи се държат от базираната в Белгия компания за финансови услуги Euroclear.  Печалбите от държаните от ЕС активи, които се оценяват на между 2,6 и 3,2 млрд. долара годишно, са използвани за въоръжаване на Украйна и финансиране на нейното следвоенно възстановяване.  Москва определи отпускането от САЩ на заем от 20 млрд. долара за Украйна, подкрепен от замразени руски активи, като „кражба“ и се закани да предприеме ответни мерки.