Киното влезе в училищата

Фондация за българска литература създаде десетки киноклуба за младежи

Култура
11:45 - 05 Май 2025
858
Киното влезе в училищата

През 2025 г. Фондация за българска литература, в партньорство с платформата за късометражно кино Кинематограф и образователната инициатива Kinoclub.bg, разширяват дейността си, благодарение на финансовата подкрепа по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта към Министерството на младежта и спорта.

Инициативата включва безплатни прожекции на късометражни филми и последващи дискусии с ученици от столични и кюстендилски училища. Само между февруари и април 2025 г. бяха организирани над 40 киноклуба, в които участваха ученици от 10., 11. и 12. клас. Събитията комбинират изкуството на късометражния филм с модерирани разговори, водени от филмови специалисти, млади и опитни артисти.

Темите, разглеждани в рамките на прожекциите, включват социална ангажираност, зависимостите в съвременния свят, опазване на природата, и значението на активния начин на живот. Чрез киното тези теми се представят по ненатрапчив, емоционално въздействащ начин, който провокира младите да задават въпроси, да се идентифицират с героите и да осмислят собствените си позиции.

В един свят, доминиран от визуална информация и краткотрайни впечатления, Киноклуб предлага алтернатива – място за забавяне, фокусиране и свързване с ценностите, които изграждат зрелия човек и отговорния гражданин.

Повече за инициативата „Киноклуб“ можете да научите на http://kinoclub.bg.

Младежите с творчески потенциал често се сблъскват със сериозни предизвикателства като социална изолация, липса на възможности за професионална и творческа реализация, както и недостатъчна подкрепа за развитие на техните умения. Много от тях са в риск да останат извън обществения и икономическия живот, което задълбочава социалното неравенство и води до дългосрочни негативни последствия за обществото.

Креативните индустрии често се подценяват като възможност за професионално развитие, въпреки че младите хора с потенциал в тази сфера могат да се реализират успешно, стига да получат необходимата подкрепа. Дори когато професионална реализация не е сигурна, креативните занимания носят значителна добавена стойност за личностното развитие на младежите.

Основните нужди на младежите в целевата група включват липсата на възможности за професионална и творческа реализация, социална изолация, недостатъчни платформи за изразяване на креативността и липсата на подкрепа за личностно развитие.

В малките населени места, като Кюстендил и околните райони, тези проблеми се изострят поради липсата на инфраструктура и културни инициативи, които да подпомогнат младите хора в тяхното развитие. Източници за идентифициране на тези нужди включват съществуващи изследвания за младежката безработица и NEET групи в България, местни анкети и проучвания на младежките нужди, както и наблюдения от местни неправителствени организации.

Проектът "Обучение на млади граждани" на Фондация за българска литература, разработен съвместно с платформата за късометражно кино Кинематограф, образователната инициатива Kinoclub.bg и Сдружение „Партньори – Кюстендил“, и има за цел да мобилизира потенциала на креативните индустрии за личностно и професионално развитие, като стимулира креативността, социалната ангажираност и устойчивите практики.

Проектът се стреми да насърчи творческите умения на младежите, да повиши тяхната гражданска активност чрез участие в творчески дейности и дискусии по важни обществени теми, както и да предотврати социалното изключване и рисковото поведение чрез участие в културни и социални инициативи.

Чрез неформални обучения, творчески работилници и дискусии по ключови обществени въпроси проектът ще насърчи социалната отговорност и устойчивите практики. Младежите ще развият критично мислене и нови умения, като същевременно ще научат как чрез творчество могат да допринесат за решаването на обществени проблеми. Проектът ще акцентира върху превенцията на рисковото поведение, бедността и социалното изключване, като организира тематични работилници, насочени към екологията, опазването на културното наследство и здравословния начин на живот.

Очакваните резултати включват повишена ангажираност и активност сред младите хора, особено в областта на творческите индустрии и аудиовизуалния сектор, както и засилена информираност относно социалната отговорност и устойчивите практики.

Проектът ще има положително въздействие върху младежите в София и Кюстендил, като предостави възможности за развитие на техните творчески и социални умения, стимулирайки тяхната интеграция и активното им участие в обществения живот. Чрез планираните креативни дейности младежите ще повишат и информираността си за ключови обществени проблеми и ще се включат в решаването им.