Кирил Серебренников прави сериал по „Фантомът на операта“
Руският режисьор ще създаде нова интерпретация на прочутия музикално-любовен трилър
Известният руски кино и театрален режисьор Кирил Серебренников, който напусна Русия, ще снима телевизионен сериал „Фантомът на операта“ по прочутия роман на Гастон Льору, съобщи Variety. Съвременната филмова адаптация на английски език ще разкаже познатата история от гледна точка на главната героиня Кристин Дае.
„Нашата история ще излезе от рамките на текста на Гастон Льору, написан преди повече от век, и ще стане история за съкровения свят на операта“, заявява режисьорът, който е поставял и няколко опери в кариерата си. Сериалът ще се състои от 6 епизода, а с производството му ще се заемат компаниите Pathé и Hype Studios.
Очаква се Серебренников, чиито последни 3 филма – „Лято“, „Петрови в грипа“ и „Съпругата на Чайковски“ се състезаваха на кинофестивала в Кан, да създаде еротична и чувствена готическа екранизация по романтичната класика на Льору. Това ще бъде и режисьорският дебют на руснака в телевизията. Негов продуцент в Pathé ще е Од Албано, а в Hype Studios – Иля Стюарт, който е работил със Серебренников и по други проекти, включително трите представени в Кан.
Описван от продуцентския екип като „завладяващ психологически трилър с нюанси на ужас“, сюжетът на „Фантомът от операта“ се върти около младата артистка Кристин Дае. Тя става муза на обезобразен музикален гений, живеещ в сградата на Парижката опера.
Фантомът от операта е зловеща фигура, властен, психопатичен призрак, влюбен в музиката и сеещ смърт и хаос, за да стане единствен господар на Операта и на сърцето на Кристин. Разкъсвана между отвращението и привличането си към Фантома, Кристин ще трябва да поеме контрол над собствената си съдба като жена и артист, но това пътуване ще я накара да се гмурне дълбоко в най-тъмните кътчета на своята душа.
Изследвайки темите за творчеството, властта, страданието, социалното изключване, еманципацията, новата адаптация ще разкаже историята от гледната точка на Кристин, която се впуска в мрачен романс с Фантома.
„Светът на операта е нематериална сила, която истинно и прецизно отразява възходите и паденията на нашите животи и нашето общество, при което музиката играе централна и страстна роля“, обяснява Серебренников. Той самият ще дебютира като режисьор и в Парижката опера през септември с постановка на Вагнеровия „Лоенгрин“.
„Pathé очаква с нетърпение да види Серебренников да преразгледа тази толкова ключова част от френската култура чрез изключителната си артистичност. Острата способност на Кирил да се потопи в психиката на прокълнати герои, заедно с неговата чувствителна художествена режисура и дълбоки познания за света на операта, ще внесе чисто нова перспектива към световноизвестната история, за да създаде уникална интернационална драма, отговаряща на амбициите на Pathé в света на сериалите“, коментира продуцентът Од Албано.
Другият продуцент – Иля Стюарт, отбелязва, че „специфичната визия на Кирил, както и неговата невероятна страст и стремеж към киното и операта, го поставят в уникалната позиция да адаптира тази история за съвременна публика“, като ще има вълнуващата възможност да достигне до глобална аудитория.
Серебренников вече работи с Pathé по своя проект „Лимонов, баладата за Еди“ – англоезичен филм за радикалния руски поет и политически дисидент Едуард Лимонов, чиято роля се играе от известния британски актьор Бен Уишоу. Сред заявените бъдещи планове на Кирил Серебренников се включва и дългоочакваното заглавие „Изчезването на Йозеф Менгеле“ за нацисткия престъпник, провеждал нечовешки медицински експерименти с концлагеристи в Аушвиц по време на Втората световна война. След продължителни кастинги в цяла Европа режисьорът избира в неговата униформа да влезе германският актьор Аугуст Дил.
През март 2022 г., дни след инвазията в Украйна, Кирил Серебренников напусна Русия. Оттогава той живее в чужбина, като дели творческите си ангажименти главно между Берлин и Париж.
Авторът на филмите "Лято" (художествена биография на Виктор Цой и култовата група "Кино") и на "Петрови в грипа" (по абсурдно смешния роман на Алексей Салников, издаден и на български), е сред острите критици на Кремъл.
През 2020 г. режисьорът бе осъден на 3 години условно за злоупотреба с публични средства. Трябваше да плати и глоба от 800 000 рубли (над 10 000 долара по тогавашния курс). Той бе обвинен в присвояване на 129 милиона рубли държавни субсидии за управлявания от него "Гогол център", сцена за авангардно изкуство в Москва.
Поддръжниците на Серебренников казват, че делото е било политическо, защото режисьорът е сериозен критик на официалната власт в Москва, а смелите му филми и пиеси за политика, секс и религия не са приемани добре от консервативните кръгове в Русия, защитаващи "традиционните" ценности.
След присъдата в негова подкрепа се обявиха многобройни европейски арт организации, както и "Хюман райтс уоч". Забраната за пътуване бе със срока на присъдата - до 2023 г. В крайна сметка тя бе намалена и в началото на 2022 г. Серебренников успя да се измъкне от Русия - първо в командировка в Хамбург, а в края на март и окончателно.
Болшой театър в Москва пък извади от репертоара си балета „Нуреев“ на известния режисьор заради закона, забраняващ гей пропагандата.