Китай ще наказва хората, харесали публикации за протести
Китай ще наказва интернет-потребителите, които са харесали публикации относно бунтовете и протестите срещу местна политика на „нулев ковид“. Феновете, харесали такива постове, ще бъдат подсъдни за насърчаването на „зловредно“ съдържание, предаде technews.bg.
Едновременно с усилията си да смаже протестите Китай мобилизира регулаторите да цензурират съдържанието в социалните мрежи като никога досега. Новите правила ще влязат в сила на 15 декември. Те са дело на Китайската администрацията по киберпространството (KAK), действаща под опеката на Централна комисия по работите в киберпространството, председателствана от лидера Си Дзинпин.
Новите правила привлякоха внимание в социалните медии през последните дни и ще влязат в сила само седмици след като безпрецедентна вълна от обществен гняв започна да обхваща страната. От Пекин до Шанхай хиляди демонстранти излязоха навън из градовете,
настоявайки за край на драконовските ковид-ограничения в страната и призовавайки за политически свободи.
Интернет потребителите правят екранни снимки на съдържание, свързано с протестите, за да ги запазят. Хората използват кодирани препратки в съобщенията си, за да избегнат цензурата, докато властите се опитват да прочистят интернет-пространството от всеобщото несъгласие.
Новият регламент е актуализирана версия на съществуващия, който влезе в сила през 2017 г. За първи път той гласи, че „харесванията“ на публични публикации трябва да бъдат регулирани, наред с другите видове коментари.
Публичните профили също трябва активно да проверяват всеки коментар под своите публикации.
„Харесването на нещо, което е незаконно, показва, че има обществена подкрепа за повдигнатия проблем. Твърде много харесвания „могат да предизвикат пожар в прерията“, казва пред CNN Дейвид Цвайг, почетен професор в Хонконгския университет за наука и технологии, позовавайки се на китайски израз за това как една искра може да предизвика пожар. „Заплахите за [Китайската комунистическа партия] идват от способността за комуникация между градовете. Властите трябва да са били наистина изплашени, когато толкова много хора в толкова много градове излязоха по едно и също време“.