Кои са тайните на дълголетието на най-дълголетния китайски император?

Не говорете по време на хранене и почивка и не прекалявайте със секса и алкохола

Здраве
20:15 - 29 Септември 2021
5161
Кои са тайните на дълголетието на най-дълголетния китайски император?

Не са много императорите-дълголетници в китайската история. Циенлун обаче се слави като най-дълго живелият владетел на Китай, който умира на 87-годишна възраст, предава Радио Китай. 

Доброто му здраве се дължи на добрите му навици, уверен е професор Ху Сяофей, който е професор в Пекинския спортен университет. „Той е имал списък с 10 неща, които трябвало да прави всеки ден и четири, които да избягва“, обяснява професорът.

10-те неща за всеки ден са свързани с 10 части на тялото – зъбите, гърлото, ушите, носа, очите, лицето, ходилата, стомаха, крайниците и ханша. А сред четирите забранени са: да не се говори по време на хранене и почива, както и да не прекалява с алкохола и секса.

„Едно от 10-те неща, които трябвало да прави всеки ден императорът, е да масажира лицето, което е много полезно особено през есента“, обяснява професор Ху. „Преди да започнете масажа обаче трябва да разтриете дланите, за да ги затоплите.“ Според професора това е добра практика, която подобрява кръвообращението, и е подходяща да се прилага преди излизането навън през есента, тъй като често на открито е по-хладно, отколкото в сградите

„Масажирането на носа със затоплени ръце е още нещо, на което можем да се научим от император Циенлун“, казва проф. Ху Сяофей. Това предпазва от възпаления на носа и поддържа влажна носната кухина. „Топлият и влажен нос предотвратява навлизането на студен въздух директно в белите дробове.“

Есенното равноденствие е времето, когато денят и нощта са еднакво дълги. Тази година то се пада на 23 септември. Според традиционния китайски календар то бележи средата на есента, а за повечето райони на страната и началото на по-хладното време.
Според древен текст от периода Пролети и есени (770 г.пр.Хр. – 476 г.пр.Хр.) в деня на есенното равноденствие Ин и Ян в природата също са равни.

Проф. Ху обяснява, че през есента трябва да се отделя повече време за сън и почивка като се ляга и става по-рано. На хората на възраст той препоръчва да намалят натоварването. „За да поддържате доброто здраве, основното правило е да се грижите за безопасността си, докато спортувате“, уверен е професорът. „Макар и китайците да казват, че през пролетта трябва да се обличате топло, а през есента да не бързате с топлите дрехи, хората на възраст не бива да прекарват дълго време на открито, ако духа студен вятър. Те трябва да се пазят от студеното време.“

Професор Ху предупреждава да не се пренебрегва загрявката. „Разтягането е важно преди началото на тренировка, особено през есента, за да се избегнат наранявания на мускулите и ставите.“

Той съветва да се наблегне и на дихателните упражнения. „Есента е сезон, когато трябва да се обърне по-специално внимание на белите дробове, а дълбокото дишане може да ги укрепи.“

Според професора дишането е свързано и с бъбреците и може да се практикува по време на ходене. „То е от полза и за стомаха и храносмилането“, добавя той. Според него регулирането на функцията на далака и стомаха е също нещо, което трябва да се направи със застудяването на времето, защото през лятото се консумират повече храни, които охлаждат организма. Есента е време за събиране на реколтата, затова е препоръчително към менюто да се добавят повече зеленчуци и плодове, които зреят през този сезон.

Относно хранителния режим на император Циенлун професор Ху казва, че през есента обичал да похапва месо от дивеч и патици.

Той предупреждава също, че с оголването на дърветата, човек става по-предразположен към депресии. Затова препоръчва да се търсят начини за поддържането на доброто настроение.