Колтурата омря: Време е за повече от 0,4% за култура (ОБЗОР)

Само чрез изкуството, науката и знанието можем да предотвратим този упадък на човечеството, казват творците

Актуални новини
14:23 - 01 Ноември 2023
2232
Колтурата омря: Време е за повече от 0,4% за култура (ОБЗОР)

Хиляди представители на различни културни институции в страната и сводобни артисти излязоха на протести в различни градове на България в Деня на народните будители с искане за увеличаване средствата за култура. Те издигнаха лозунги, че е време за повече от 0,4% за култура, които са заложени в Бюджет 2024. На много места в страната на плакатите пишеше "Колтурата омря: Време е за повече от 0,4% за култура". Протестите са организирани от синдикалните организации в сектора на изкуствата.

В протеста в Бургас се включиха служители от Държавна опера, Държавен куклен театър, Регионален исторически музей, както и представители на Регионална библиотека "Пейо К. Яворов" и местните читалища. По-голямата част от тях носеха малки хартиени ленти с надпис "Протест бюджет култура" на дрехите си, а част от участниците бяха застанали с листи с надпис "За подкрепа на българската култура" и имената на институциите, в които работят.

Като основен проблем участващите посочиха ниския бюджет за култура, както и ниското заплащане. "Министерство на културата е с най-ниския бюджет - 0,4% процента от БВП, и като направим една ретроспекция, това е най-ниският бюджет, даван за култура въобще. Настояваме бюджетът да стане поне 1%, за да има достойно заплащане за служителите в сектора", заяви местният синдикален лидер на КТ "Подкрепа" Петьо Лазаров.

"Искаме да се увеличат и парите за площи, с които разполагат музеите. Също така поне да започнем да се доближаваме до учителските заплати. Лично мое мнение е, че не бива да има противопоставяне между браншовете. Докато не се вдигнат всички браншове заедно, не вярвам нещата да се променят, но сме длъжни да опитаме. В Деня на народните будители съм безкрайно благодарна на учителите си, които ме научиха да отстоявам вижданията и исканията си", заяви д-р Пламена Кирова от Регионален исторически музей - Бургас, председател на синдикалната секция.

Тя допълни, че като главен уредник на Етнографския музей в Бургас получава възнагреждание от 1400 лв. "Заплатите бяха вдигнати тази година с 8% тази година, но отдавна и с много задна дата инфлацията ги изяде, а ние сме гладни", заяви още Пламена Кирова.

Радостина Василева от Регионална библиотека в Бургас пък каза, че заедно с изброените в протеста искания с колегите си настояват за 50-процентно увеличение на стандарта за библиотечно и библиографско обслужване, което ще увеличи както най-ниските заплати на регистратори и техници, така и на всички библиотекари с бакалавърска и магистърска степен. "Заплатите на регистратори и техници ще стигнат минималната работна заплата от януари 2024 г., което е смешно за хора, които работят в културни институти", допълни Василева.

"Денят е избран неслучайно, защото можем ли без всички тези институции като театър, опера, балет, музеи? Вероятно можем, но сега учениците са във ваканция и използват възможността да посетят куклен театър или музеите, да се запознаят с миналото и с традициите, за да можем да сме един културен, възпитан и образован народ и да вървим напред.

Ако това го няма, ние нямаме бъдеще", заяви Антония Тодорова, регионален секретар на Синдикален регионален съюз "Подкрепа" - Бургас.  

Цялата трупа на Драматичен театър "Иван Димов", екипът на Драматичен театър "Апостол Карамитев" - Димитровград, служители на Регионалния исторически музей в Хасково, читалищни и библиотечни работници се включиха в националния протест в подкрепа на българската култура в Хасково, проведен на днешния Ден на народните будители.

Театралите организираха пърформанс пред храма на Мелпомена, като разпънаха огромен транспарант "Изкуството дава криле - не ги режете". Те бяха облечени в черно със стикери "0,4 процента", колкото е бюджетът за култура.

Организираме протеста, защото защото този бюджет е недопустим - 0,4 процента е критично нисък праг, каза актрисата Иванка Шекерова. И не заради парите, а за това, че изкуството дава криле и и ние трябва да ги поддържаме, за да лети високо духа, за да не умира, добави Шекерова. Виждаме какво се случва днес, колко много насилие има. Само чрез изкуството, науката и знанието можем да предотвратим този упадък на човечеството. Искаме единствено и само достойно да живеем и творим, посочи Шекерова.

Културата е пренебрегвана и парите за нея трябва не само да се увеличат, но и да се разходват по-добре, смята и директорът на Регионалния исторически музей в Хасково Пенко Добрев. По негови думи средствата намаляват все повече и вече трудно се намират колеги, които да работят в музея. Добрев настоява за поне 50 процентно увеличение на възнагражденията в сферата догодина.  

С четене на цитати от класици, посветени на политици, протестираха едночасово библиотечните специалисти във Велико Търново днес. Този предупредителен протест на днешния празник на будителите е в подкрепа на заявените искания на работещите в сферата на културата, каза за БТА Калина Иванова, директор на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“.  

Настояваме бюджета за култура през 2024 година да бъде увеличен с 50 процента, за уеднаквяване на основните заплати на работещите в сферата на културата с тези в сектора на образованието. Конкретно ние искаме и увеличение на издръжката за библиотеките, както за заплати, така и за подобряване на материалната база, посочи тя.

Генералното ни настояване е бюджетът за култура в национален мащаб да бъде един процент от брутния вътрешен продукт на страната. Според Иванова Министерството на културата споделя тези искания, но е важно те да бъдат чути от Министерството на финансите.

В протестното четене на цитати от класически произведения, свързани с политиците се включиха 50 библиотекари. Те четоха стихове и проза от Славейков, Вазов, Алеко Константинов, Радой Ралин, Елин Пелин и други класици от българската и световната литература. Протестът е подкрепен от синдикатите.