Кольо Колев пред Lupa.bg: Нашите политици се опитват да хванат вятъра на промяната

Ако бяха ударили пенсиите, щеше да е прекалено за стабилността на това управление, категоричен е социологът

У нас
14:15 - 19 Февруари 2025
3348
Кольо Колев пред Lupa.bg: Нашите политици се опитват да хванат вятъра на промяната

-Г-н Колев, във вторник управляващата коалиция имаше пълно единодушие по темата за изпращането на български войници в Украйна, а преди не беше така. Междувременно лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, който беше на нож с Румен Радев, каза: „Подкрепям президента”... Какво става, какво се е променило?

-Светът се променя. Просто светът се променя и нашите младежи се опитват по някакъв начин да хванат вятъра на промяната. Дали е смешно или жалко, оставям на вашата аудитория да прецени, но това е, което се случва. Духна нов вятър очевидно, текат сериозни геополитически трансформации и при това положение нашият т.нар. политически елит се опитва да се нагоди към световните процеси. Това е, което се случва.

-Добре, това е свързано с геополитиката. Но днес има обрат по друга тема, социална - тази за пенсиите. Както нямаше пари, изведнъж се намериха и всички ще се увеличат с 8-9%. Видимо нещо дълбоко сплотява коалицията. Или се готвят за пълен мандат?

-Без всякакво съмнение,

пенсионерите са сериозна избирателна маса – това са над 2 милиона човека и ударът върху техните интереси, който беше подготвен с първоначалния бюджет, щеше да бъде сериозен.

Така че вероятно тук са проработили тези съображения, за да не се получи обществено недоволство. Още повече, че - пак във връзка с геополитическите процеси – страната, а и Европа като цяло, е поставена пред тежки икономически предизвикателства. Ние все още казваме: Ама, да де, да, има криза в Европа, ама нашата икономика е добре, върви, върви, върви... Само че нещата далеч не изглеждат толкова цветущи.

Над 60% от стокооборота на България е с Европейския съюз. И когато там настане рецесия и криза, това без всякакво съмнение ще се случи и в България.

Да не говорим за такива сериозни проблеми и трусове, които предстоят във връзка с еврозоната. Знаете, над 60% от хората в България не приемат това нещо. За Украйна вече стана дума. Отделно са цените на ентергоносителите... Като казват: Хубаво, влизаме в еврозоната от януари 2026 - но заедно с това от 2026 г. пък се очаква преминаване на битовите потребители на свободния пазар. Което ще бъде пореден удар върху икономическото състояние на хората. Така че следват един след друг икономически удари и ако и пенсиите бяха ударени, щеше да е прекалено за стабилността на това управление.

-Еврозоната наистина остава основна цел, така обявиха днес управляващите.

-Няма нищо лошо да се гони като цел – въпросът е да не се гони като реализиция еврозоната. Едно е лозунгът, друго е реалността. Защото

в момента на хората еврозоната до голяма степен им прилича на това да се качим на „Титаник” точно преди да се сблъсъка с айсберга.

Ако гледаме икономическото състояние в Европа. Да, хубаво е да има икономическа стабилност, да, хубаво е да има балансиран бюджет и да отговаряте на всички критерии за еврозоната -  но не е много добре да си вътре в врозоната.

-Споменахте битовите потребители на електроенергия и излизането на свободния пазар – не допускате ли възможността това още веднъж да бъде отложено във времето?

-Често казано, се надявам. Тъй като т. нар. свободен пазар не е нищо друго, освен да вкарате допълнително посредници и играчи на този пазар, които разбира се, извличайки своята печалба, ще натоварят допълнително потребителите. Така че това е сериозно предизвикателство.

-Между другото, докато властта решаваше за бюджета, отвън пред Конституционни съд „Величие” излезе на протест заради недопускането им в парламента все още. По този казус каква ви е прогнозата?

-Не мога да пророкувам в случая. Но въпросът далеч не е само във „Величие”. Имаше много сериозна проверка въобще върху изборните резултати. Дали „Величие” влиза или не, не е толкова важно. Въпросът е КС да потвърди или отхвърли сериозните съмнения върху честността на изборния процес и отчитането на резултатите. Ако се докажат сериозни нарушения на изборния процес, това вече ще бъде сериозен трус върху цялата политическа система.