Комисията по труда гласува промени за паричните обезщетения за безработица

Актуални новини
13:04 - 24 Юли 2024
2234
Комисията по труда гласува промени за паричните обезщетения за безработица

Парламентарната комисия по труда и социалната политика гласува проект за допълнение на Кодекса за социалното осигуряване, предвиждащ промени в начина на определяне на паричните обезщетения за безработица. В подкрепа на предложенията гласуваха 13 от членовете на комисията, против гласуваха двама, въздържали се нямаше. Председателят на комисията Деница Сачева каза, че утре ще бъдат подготвени докладите, така че предложенията за промени да бъдат предложени за обсъждане и гласуване в пленарна зала тази седмица.

Целта на предложените промени - еднакъв ред за определяне на размера на паричното обезщетение за безработица, е да се осигури справедливост при определяне на размера на обезщетението за лицата с осигуряване само в България и за тези, които са с осигуряване и в България, и в държава членка на Европейския съюз (ЕС), както и намаляване на злоупотребите при отпускането на обезщетенията за безработица, се посочва в мотивите на вносителите – Деница Сачева и група народни представители.


През последните години се наблюдава увеличаване на броя на случаите, в които след заетост в България с продължителност, осигуряваща придобиването на право на обезщетение за безработица, с осигурителен доход обикновено около минималната работна заплата, лицата упражняват трудова дейност в друга държава-членка на ЕС с краткотрайна продължителност (от няколко дни до няколко седмици), с висок осигурителен доход, от който се определя размера на обезщетението, се посочва още в мотивите за предлаганите промени.
Наблюдава се и повишаване на броя на случаите, в които след упражняване на трудова дейност в друга държава от ЕС, лицата са наемани за кратък период от време с висок (обикновено максимален или близък до него) осигурителен доход от български осигурители, след прекратяване на правоотношението с които размерът на обезщетението се определя само и единствено от този доход, получен за този последен завършен осигурителен период в България.

Вносителите на предложенията за промени посочват, че по данни на Националния осигурителен институт (НОИ) средният дневен размер на обезщетения за безработица на лица с краткосрочна заетост в държава членка на ЕС е в пъти по-висок от този, определен на лица с осигуряване само в България. Освен това, референтният период, от който е определен размерът на обезщетението за хората с краткосрочна заетост в държава членка на ЕС е около три пъти по-кратък.