Коронавирус: Имайте го предвид, ако ще ходите в Занзибар

Президентът Джон Магуфули още настоява, че с божията сила заразата е била пропъдена от Танзания

Новини
14:56 - 02 Март 2021
4445
Коронавирус: Имайте го предвид, ако ще ходите в Занзибар

При нас няма коронавирус, твърдят в Занзибар. И все повече хора, включително от България, се стичат към слънчевия остров. Опасна заблуда, предупреждават германски издания.

Палми, плажове, слънце, море, развлечения - всичко това предлага на гостите си остров Занзибар. При това без да се налага да се носят маски и да се спазва дистанция. Защото там коронавирус няма.

Как Занзибар победи вируса с божията помощ

Островната група е част от Танзания, която вече е победила Ковид-19. Така поне твърди президентът на страната Джон Магуфули. От май 2020 година здравното министерство не предоставя данни за пандемията на Световната здравна организация. 

А след една тридневна национална молитва през юни, в която се включиха милиони танзанийци, президентът Магуфули обяви, че „с божията сила вирусът е бил прогонен от Танзания", припомня „Ди Цайт" в обширна публикация по темата.

Президентът Джон Магуфули отказва всякакви ваксини

С аргумента, че в Танзания няма коронавирус, Магуфули отказва всякакви ваксини. „Господ ни чу. Враговете ни могат да си говорят каквото искат, но ние тук сме на сигурно място", повтаря президентът. Истината обаче е друга: в момента коронавирусът се разпространява много бързо в Танзания, включително южноафриканската мутация, пише "Дойче веле".

Болниците в Дар ес Салаам връщат пациенти, защото нямат свободни места, липсват кислородни бутилки, а лекарите масово издават смъртни актове с диагноза „остро възпаление на белите дробове".

Но президентът не иска и да чува за някакъв коронавирус. Медици, които говорят открито за Ковид-19, рискуват да бъдат уволнени или да останат без разрешително за упражняване на професията си. Наскоро ръководството на едно международно училище в района на Килиманджаро беше принудено да се извинява официално за разпространяването на „фалшива информация", след като заради разболял се очевидно от Ковид-19 ученик то обмисляше да прекъсне учебните занятия.

Магуфули, който е вярващ католик, очевидно смята други мерки за по-ефикасни: миналата събота и неделя отново бяха обявени за дни на национална молитва, а президентът препоръча на сънародниците си да залагат на традиционните методи за лечение и да си правят инхалации.

Междувременно туристическата дестинация Занзибар се превръща в африкански Ишгъл. Местното летище почти всеки ден приема самолети, извършващи чартърни полети, с които на острова пристигат много чуждестранни туристи - предимно от Русия и от източноевропейските страни.

И все повече завръщащи се от Занзибар се сблъскват у дома с положителен тест за зараза с коронавируса. Нищо, че всеки един от тях е притежавал издаден в Занзибар документ с негативен резултат, пише „Ди Цайт".

Екзотичната дестинация се превръща в африкански Ишгъл - всеки ден на острова кацат самолети с туриснти, основно от източноевропейските страни

Първоначално президентът Магуфули затвори летищата, границите и училищата. По улиците на големите градове бяха изградени мобилни установки за миене на ръце, а хората бяха призовани да носят маски. Но това беше през март миналата година. Междувремено 61-годишният президент радикално промени курса си - очевидно давайки си сметка какви поражения може да нанесе пандемията на политиката и икономиката. А че хората му вярват, когато твърди, че вирусът бил победен с божията помощ - за това има не само религиозни причини: 70% от танзанийците, които не са заети в селското стопанство, са принудени да разчитат на мизерните си надници от дребни услуги, търговия и занаятчийство.

Голяма част от останалите работят в туризма, чиито перли Занзибар, Килиманджаро и Серенгети през миналата година са генерирали цели 17% от БВП на страната.

Вирусът и ваксините на белия човек

Начинът, по който протече първата вълна от пандемията, допълнително наля вода в мелницата на танзанийския президент. Защото кадрите с препълнените интензивни отделения и морги идваха от Ню Йорк, Лондон и Бергамо, а не от Найроби, Дакар или Лагос. Училищата в Танзания бързо отвориха врати, на пазарите отново започнаха да се тълпят хора, а туризмът набра скорост. И тогава дойде втората вълна на пандемията.

Междувременно в страната тежко се разболяват и много млади хора, а растящият брой на жертвите трудно може да бъде скрит. Президентът обаче залага на антизападната пропаганда и открито оспорва ефективността на „ваксините на белия човек".

"Опасно невежество", коментира в тази връзка германският „Франкфуртер Рундшау". Такова поведение представлява сериозна заплаха не само за Танзания, твърдят експерти и предупреждават, че източноафриканската страна може да се превърне в развъдник за мутациите на вируса.