Край на триковете с цените на лекарства без рецепта

Актуални новини
10:57 - 21 Май 2025
1389
Край на триковете с цените на лекарства без рецепта

Цените на лекарствата без рецепта няма да могат да бъдат увеличавани с по-голям процент от инфлацията, дори фирмите да ги дерегистрират за година. Това предвижда проект на Постановление на Министерски съвет за изменение и допълнение на Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикуван за обществено обсъждане.

И според действащите в момента правила притежателите на разрешения за употреба нямат право да надвишават процента на инфлация при цените на хапчетата без рецепта, но на практика го правят, използвайки различни трикове. Един от най-разпространените е заличаването на медикамента за продажба у нас и нова регистрация, но на много по-висока цена. По данни на здравното министерство понякога става дума за увеличение от над 500%.

Фармацевти дадоха примери с няколко широко използвани медикамента. Беналгинът например, преди се е продавал по 3.20 за 20 таблетки, а впоследствие опаковка от 10 таблетки се предлага по 3.60. Геломиртолът след подобен трик от 12 лв. е увеличен на 16.70 лв. Бизогамма от 2.98 лв. вече е 4.68 лв., Синулан форте вместо за 16 лв. се предлага по 26 лв., а едно от най-разпространените лекарства срещу тромбози Натаслин от 25 лв. е увеличено на 41 лв.

От болниците дадоха пример с друга използвана вратичка за нерегламентирано покачване на цените от притежателите на разрешения за употреба - дерегистрация на медикамента и внасянето му като неразрешен, на цена в пъти по висока. От години дерегистриран е фентанилът, без който анестезиолозите в болниците не могат. А от февруари е спрян на нашия пазар и инфузионния разтвор манитол, с изключително широко приложение в лечебните заведения. Преди една банка е струвала около 4 лв., а сега се внася по 18 лв.

Инфлацията не винаги е добър маркер за определяне на цени при производството на лекарства, коментираха фармацевти и дадоха пример с производство на медикаменти в други държави. Те предупредиха, че винаги, когато има свръхрегулации се стига до това да изчезват лекарства от пазара ни, който и без друго не бил особено привлекателен за компаниите заради това, че е изключително малък.

“Държавата се опитва да въведе регулация, така че да не могат безконтролно да се променят цените на лекарствата без рецепти. Налице е опит да се затворят вратичките през които притежателите на разрешения за употреба правят каквото искат с цените”, коментира пред “Труд news” шефът на фармацевтичния съюз Димитър Маринов.

Друга промяна, която трябва да доведе до по-строг контрол, е специална методика за изчисление на повишението с процента на статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена. Освен това максималната цена на търговеца на едро ще се формира по нов начин - стойността на производителя, плюс нормативно определената надценката на дистрибутор и ДДС.

В проекта е записано още, че Националният съвет за цени и реимбурсиране ще може служебно да намалява максималната продажна цена на лекарствен продукт, получил разрешение за паралелен внос или уведомление за паралелна дистрибуция от Европейската агенция по лекарствата, при регистриране на по-ниска или намаляване на максималната продажна цена на еднаквия или подобен лекарствен продукт.