КТ "Подкрепа": Кабинетът прави опит да замрази минималната работна заплата и обрича хората на мизерия

Синдикатът предупреждава, че проектът за промени в Кодекса на труда ще създаде високо напрежение сред работещите

Политика
10:50 - 13 Ноември 2024
2722
КТ "Подкрепа": Кабинетът прави опит да замрази минималната работна заплата и обрича хората на мизерия

Конфедерацията на труда "Подкрепа" алармира, че със заобиколни маневри ще се направи опит да се замрази минималната работна заплата. С писмо до финансовия министър, Народното събрание и медиите синдикатът съобщава, че с проект за промени в Кодекса на труда, предложен от служебния социален министър, правителството бламира изцяло целите на директивата на МОТ, пречи на обхвата за колективно трудово договаряне и на практика предлага минималната заплата да расте единствено с инфлацията.

Така, според "Подкрепа", "проектът буквално унищожава тенденцията за доближаване на минималната работна заплата до издръжката на живота, като обрича покупателната способност на МРЗ и размера на самата МРЗ да си останат далеч под жизнения минимум". 

Синдикатът предупреждава, че проектът ще създаде високо напрежение в синдикалните среди и сред работещите, защото с него се демонстрира нихилизъм по отношение на борбата срещу бедността и социалното изключване. В последните месеци НСИ обявява инфлация от 1 до 2%, а за някои месеци и дефлация. През септември инфлацията са отчита на 1,2% на годишна база.

МТСП предлага текст, с който да обрече 1/4 от работещите на мизерия, при положени, че дори и пенсиите се актуализират на база ръст на средния осигурителен доход и инфлация.

При направеното от МТСП предложение МРЗ никога няма да догони издръжката на живота. В същото време е налице задълбочаваща се демографска криза, недостиг на квалифицирана работна ръка в здравеопазването, образованието и въобще в стопанския живот у нас основно поради ниското заплащане на труда.

От "Подкрепа" припомнят фактите:

* За последните 4 години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот (жизнен минимум) за 2024 година.

* Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот е с около 1,2% п. на година.

* Темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в обозримо бъдеще (ще са необходими около 30 години при сегашната формула и то при устойчив ръст на средната работна заплата).

* Покупателната способност на МРЗ не осигурява ефективна борба срещу бедността и социалното изключване.

* Едва след 2021 година средната работна заплата успява да надскочи жизнения минимум.

* България е с най-ниската МРЗ в ЕС.

* От синдиката считат, че направеното предложение за транспониране на директивата е лош опит да се отчете дейност и да се спази срока - 15 ноември 2024 година. "Ако МТСП разчита на невниманието на синдикатите или допуска, че ще се преглътнат подобни ощетяващи хората текстове, защото има срок и той трябва да се спази от Държавата, то определено са си направили много лоша услуга", предупреждават още от синдиката.

Предложените текстове влошават социалния диалог и социалната защита, а друга част са пожелателни и няма да доведат до положителни резултати за работещите.

КТ "Подкрепа няма да подкрепи никакви законови промени, докато не е изчистена и съгласувана методиката за определяне на МРЗ, и е готов проектът на нормативен акт с който се определят елементите, тежестите и формулите за определяне на МРЗ.

КТ "Подкрепа" заявява, че ако се допусне приемането на този акт от Министерския съвет в този му вид, ще предприеме всички законово разрешени действия, за да защити правата на работещите.