Лъснаха мръсните тайни на Южното Черноморие

Отходни тръби, замаскирани като дълбоководно заустване, се появиха след наводнението по плажовете в Китен и Нестинарка

Новини
12:30 - 07 Септември 2023
10270
Лъснаха мръсните тайни на Южното Черноморие

След наводнението на Южното Черноморие се появиха снимки, които разкриват неща, неподозирани до момента. Според зрители на bTV става дума за отходни тръби, които са се показали след бедствието по плажа в Китен и в Нестинарка.

Бившите екоминистри Емил Димитров и Борислав Сандов коментираха, че точно това се вижда.

„Това е всъщност дълбоководно заустване, което в случая е плитководно. Това е причината да има определени измервания, които показват високо ниво на ешерихия коли. Хората не са знаели, че

на 50 метра навътре в морето има тръба“, обясни Димитров.

Миналия месец излязоха данни за многократно превишаване на стойностите по показател ешерихия коли по родното Черноморие и тогава цялата държава се втурна да обяснява, че всъщност биолозите от Софийския университет и Активни потребители са некадърни и неграмотни да вземат проба и да я изследват.

Истината рано или късно обаче лъсва.

„По Южното Черноморие няма пречиствателни станции на всички места и добре организирана система по канализация и не желаят и да потърсят такава.

Докато аз бях министър никоя от общините не подаде документи да получи финансиране да изгради подобна станция. Такова нещо с тръбите не бива да се случва“, добави Сандов.

И двамата се обединиха около тезата, че трябва да се помисли за финансиране. Според тях в следващите години то трябва да се случи с националния бюджет.

Те коментираха и системата за ранно оповестяване при подобни бедствия. Според бившите екоминистри трябва да се изработи много сериозна такава.

„Трябва да се говори повече за системата за ранно предупреждение, формирането на щабове преди да настъпило събитието, когато имаме прогноза за опасно време.

Трябва да се има предвид, че този район от България е потенциално опасен заради исторически наслагвания.

Ние можем да видим в исторически план, че там са падали големи количества валежи. Имали сме такива ситуации следователно трябва да сме по-подготвени или по-скоро трябва да имаме добра система за ранно оповестяване на населението“, заяви Сандов.

По думите на Димитров може да се търси причината за трагедията освен в огромното количество валежи, но и в инфраструктурните пропуски. Според него обаче не може да очакваме да се изгражда огромно дере.