Lupa.bg се чуди: Какво се случва в "Градски транспорт"? Има ли уволнени шофьори?
След протеста рейсовете намаляха драстично

Рейсовете в София са силно разредени след протеста на шофьорите, след който бяха вдигнати заплатите им. Това сигнализираха до Lupa.bg граждани, които са изнервени от висенето по спирките.
Те се чудят каква е причината и според тях има два възможни сценарии:
Първият е да са уволнени шофьори, които са били най-активни за подклаждане на недоволството. Вторият сценарии е, че заради вдигнатите заплати на водачите, се прави икономия на гориво.
Прави впечатление рязкото увеличение на минутите за чакане по спирките дори в делнични работни дни. Граждани споделят, че на булевард "Сливница" преди протеста 309 и 310 са се движили на 6-7 минути, сега се чакат по 14-17 най-малко.
От Общината отричат да са взимани каквито и да е мерки, заради които качеството на градския транспорт да се е влошило.
От 4:00 ч. на 14 май наземният градски транспорт (автобуси, тролейбуси, трамваи) в София е напълно спрян в знак на протест под мотото:
„Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“
Протестът бе организиран от Конфедерацията на транспортните синдикати към КНСБ и КТ „Подкрепа“.
Блокирано е движението по цялата градска мрежа и излизането на превозни средства от депата.
Метрото остава действащо – с удължени маршрути и намалени интервали заради наплива от пътници.
До обяд транспортът не се възстановява – протеста е продължил повече от 8 часа.
Искания и мотиви
Най-спешното – увеличение на основните заплати с 400 лв., с поетапно повишение през следващите години (с 500 лв. през 2025 и 600 лв. през 2027)
Искане за спешна държавна помощ в размер на 40,7 млн. лв., от които:
29 млн. лв. за столичен транспорт
6,5 млн. лв. за Варна
0,7 млн. лв. за Русе
4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“
Настояват за социален диалог с отговорните институции — Министерството на финансите и Столична община.
Ескалация: втори ден – 15 май 2025
Протестът продължава и на 15 май, някои служители предлагат форми на гражданско неподчинение.
Централна искане: повече от предложените от общината 100 лв. увеличение – синдикатите настояват за минимум 400 лв.
Какво беше прието и как завърши
1. Приемане на бюджет и икономическа рамка
На 26 юни 2025 г., със 41 гласа „за“ срещу 4 „против“ и 10 „въздържал се“, Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на София за 2025 г. и икономическата рамка на наземния градски транспорт.
Това направи възможно изпълнението на поетите ангажименти за увеличение на възнагражденията – протестите бяха прекратени.
2. Увеличение на заплатите
В рамките на бюджета бе предвидено повишение на основните заплати с 300 лв. от 1 април 2025, за всички около 7 000 служители в градския транспорт.
Допълнително към това правителството отпусна 15 млн лв. за транспорта в столицата, за да покрие този и предходни ангажименти. Оказа се обаче, че сега рейсовете идват по-рядко на спирките.
3. Прекратяване на протестите
След гласуването и осигуряването на финансиране протестите на 26 юни бяха прекратени – наземният транспорт продължи да работи.