Любомир Каримански: БНБ и банките са готови за еврозоната, фискалната политика изостава
Спестяванията на хората ще се повлияят от инфлацията, а не от еврозоната, уверява финансистът
Разминаването между паричната политика и фискалната, водена от правителството, продължава да е основната причина България все още да не покрива всички критерии за влизане в еврозоната. Това каза пред БНТ Любомир Каримански, член на Управителния съвет на Българската народна банка в предаването "Денят започва с Поли Златарева".
Финансистът обясни, че според него в момента политиците се възползват от финансовата неграмотност на хората, за да ги уплашат от приемането на единната европейска валута.
Финансовата система на страната е стабилна и е готова за приемане на еврото, обясни Любомир Каримански.
"Централната банка плюс банковата система си свършиха работата, сега политиците трябва да си свършат работата. Те ползват невежеството на хората, за да ги манипулират", заяви Любимир Каримански, член на УС на БНБ.
По думите му много по-опасни за парите на хората са липсата на целенасочена икономическа политика и увеличението на цените у нас.
"Спестяванията на хората по-скоро и повече ще се повлияят от инфлацията, отколкото ще се повлияят от еврозоната. За ценова стабилност е необходимо фискалната и монетарната политика да вървят в една посока", допълни Любомир Каримански.
Държавната политика обаче изостава. Грешка според Каримански се допуска и при работата по държавния бюджет.
"Фискалната политика трябва да бъде по-ясна, защото в момента е замъглена и тук трябва да кажа нещо много важно за бюджета, защото това е изключително значимо, бюджетът е важно да не използва политически удобна информация. Ние сме се фиксирали само върху една цел без да имаме визионерство за голямата икономическа политика в бъдещето", каза още Любомир Каримански.
По думите му в момента няма и нищо обезпокоително при растежа на лихвите по потребителските кредити у нас. Според прогнозите на БНБ те ще намаляват поне до 2026 година.