МАЕ предупреди, че се задава излишък в доставките на суров петрол

Това може да тласне свободния капацитет до безпрецедентни нива и потенциално да преобърне стегнатия пазар на ОПЕК+

Новини
13:03 - 12 Юни 2024
1824
МАЕ предупреди, че се задава излишък в доставките на суров петрол

Международната агенция по енергия (МАЕ) заяви, че се очаква воденият от САЩ скок в световното производство на петрол да изпревари ръста на търсенето до края на десетилетието, съобщава Си Ен Би Си. Това може да тласне свободния капацитет до безпрецедентни нива и потенциално да преобърне стегнатия пазар на ОПЕК+.

Прогнозата е своеобразно предупреждение към големите петролни компании (т. нар. "Big Oil"). Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол предположи, че най-големите енергийни корпорации в света може би трябва да приведат бизнес стратегиите си в съответствие с настъпващите промени.

В последния си средносрочен пазарен доклад, агенцията обяви, че

растежът на търсенето на петрол е на път да се забави,

преди в крайна сметка да достигне своя връх от близо 106 милиона барела на ден до 2030 г. Това е увеличение от малко над 102 милиона барела на ден през 2023 г.

В същото време МАЕ очаква общият капацитет за производство на петрол да скочи до близо 114 милиона барела на ден до 2030 г., или с 8 милиона барела на ден над прогнозираното глобално търсене.

От международната агенция допълниха, че това ще доведе до невиждани преди нива на свободен капацитет освен в пика на КОВИД-19 през 2020 г.

Тази динамика може да има "значителни последици" за петролните пазари, включително за шистовата индустрия в САЩ, икономиките на производителите на петрол в ОПЕК, както и държавите извън организацията, допълниха от МАЕ. 

"Тъй като възстановяването след пандемията отслабва, преходът към чиста енергия напредва и структурата на китайската икономика се променя,

растежът на глобалното търсене на петрол се забавя и ще достигне своя връх до 2030 г.",

се казва в изявление на Бирол.

"Прогнозите на този доклад, базирани на най-новите данни, показват голям излишък в предлагането, появяващ се през това десетилетие, което предполага, че петролните компании може да искат да се уверят, че техните бизнес стратегии и планове са подготвени за настъпващите промени", добави той.

Докладът идва в момент, когато страните се стремят да се откажат от изкопаемите горива, а чистите и енергоспестяващи технологии набират инерция. Изгарянето на изкопаеми горива като въглища, петрол и газ е главният двигател на климатичната криза, която се задълбочава.

Делът на изкопаемите горива в световното енергийно снабдяване се задържа на около 80 на сто в продължение на десетилетия, според МАЕ, въпреки че очаква този дял да спадне до около 73 на сто до 2030 г.

Търсенето на петрол в развитите икономики също се очаква да спадне допълнително.

Въпреки прогнозираното забавяне на растежа на търсенето на петрол, МАЕ отбеляза, че при липсата на по-строги политически мерки или промени в поведението търсенето на суров петрол все още се очаква да бъде с около 3,2 милиона барела на ден по-високо до 2030 г., отколкото през 2023 г.

Той каза, че този растеж до голяма степен се дължи на силното търсене от бързо развиващите се икономики в Азия, както и от авиационния и нефтохимическия сектор.

За напредналите икономики обаче МАЕ казва, че търсенето на петрол е на път да падне под 43 милиона барела на ден до 2030 г., което е спад от близо 46 милиона барела на ден миналата година. Освен по време на пандемията от коронавирус за последно търсенето на петрол от развитите икономики е било толкова ниско през 1991 г., посочва агенцията.

В доклад от 2021 г. МАЕ призова срещу нови разработки на петрол, газ или въглища, ако светът иска да постигне нетна нула (намаляване на емисиите на парникови газове до възможно най-близо до нула) до 2050 г.