МАЕ: Търсенето на електроенергия по света ще расте

Потреблението на ток в ЕС се очаква да спадне до нивата, регистрирани през 2002 г.

Новини
12:25 - 19 Юли 2023
2772
МАЕ: Търсенето на електроенергия по света ще расте

Очаква се глобалното търсене на електроенергия да нарасне с малко под 2 на сто през настоящата година. Ако прогнозите за световната икономика се подобрят, през идната 2024 г. търсенето на електроенергия ще възстанови нивата си, като се увеличи с 3,3 на сто.

Това пише в най-новия месечен доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), описващ перспективите пред търсенето на електричество по света, съобщиха световните агенции.

През миналата година глобалното търсене на електроенергия бе с 2,3 на сто повече спрямо 2021 г.  

Като аргументи за новите прогнози на МАЕ, очертаващи по-нисък ръст на глобалното търсене тази година, се явяват продължаващото икономическо забавяне и ефектите от енергийната криза в много индустриализирани страни.

В САЩ, Япония и Европа се очаква търсенето на електроенергия да намалее през 2023 г.

Потреблението на електроенергия в Европейския съюз се очаква да спадне до нивата, регистрирани през 2002 г.

Енергоемките индустрии в ЕС все още не са се възстановили от миналогодишния спад на производството, обясняват експертите на МАЕ.

Догодина растежът на търсенето на електроенергия ще се дължи на електрификацията на редица дейности, което има за цел да намали вредните емисии.

Освен това заради покачващите се температури и свързаното с тях използване на повече охладителни системи, потреблението на електроенергия ще се увеличи.

В допълнение, в нововъзникващите и развиващите се икономики търсенето на електричество бележи стабилен ръст.

Въпреки нарастващото търсене в много региони, силното глобално използване на възобновяеми енергийни източници предполага, че те може да отговорят на целия допълнителен растеж на глобалното търсене на електроенергия през следващите две години, пише още в заключенията от доклада.

Според МАЕ до 2024 г. възобновяемите енергийни източници трябва да осигуряват една трета от световното производство на електроенергия.

В зависимост от климатичните особености, 2024 г. може да бъде първата година, в която в световен мащаб се генерира повече електроенергия от възобновяеми източници, отколкото от въглища.

Междувременно производството на електроенергия от изкопаеми горива се очаква да намалее през следващите две години.

Производството на електроенергия от петрол се очаква да намалее значително, докато производството на електроенергия от въглища ще спадне леко през 2023 г. и 2024 г., след като се увеличи с 1,7 на сто миналата година.

"Световната нужда от електричество се очаква да нарасне силно през идните години", каза Кейсуке Садамори, директор на МАЕ, отговарящ за енергийните пазари и сигурността, предаде ДПА. Той препоръча на политиците и частния сектор "да се възползват, за да гарантират, че емисиите от енергийния сектор ще намаляват устойчиво".

Светът се е насочил с бързи стъпки към повратната точка, след която глобалното

производство на електроенергия от изкопаеми горива все повече ще се заменя с електричество от "чисти" енергийни източници, пише още в доклада.

Ръстът на възобновяемата енергия трябва да помогне за намаляване на глобалните емисии, тъй като се очаква Китай и Индия да отделят повече емисии, което ще бъде компенсирано от намаления в други страни, където разгръщането на възобновяеми източници нараства, а природният газ продължава да замества въглищата, посочват от МАЕ.

С изключение на Китай и Индия, на ЕС се падат 40 на сто от общия спад на емисиите от производството на електроенергия, който се очаква да настъпи през тази и през следващата година.

През първото полугодие на тази година ЕС регистрира спад с 6 на сто в търсенето на електроенергия,

тъй като енергоемките индустрии, включително алуминиевата, стоманената, хартиената и химическата промишленост, намалиха потреблението си в отговор на високите цени. Сравнително меката зима също е имала по-ограничено въздействие върху намаляването на търсенето в Европа, пишат експертите.

Според експертите на МАЕ, цитирани от Ройтерс, цените на електроенергията на едро паднаха значително спрямо рекордите, достигнати миналата година в резултат на ефектите от нахлуването на Русия в Украйна. Средните цени в Европа обаче все още са повече от два пъти по-високи спрямо нивата си от 2019 г. За същия период в Индия електроенергията е поскъпнала с 80 на сто, а в Япония - с повече от 30 на сто.

За разлика от тях цените на електроенергията в САЩ се понижиха почти до нивата си от 2019 г.