Мъките не спират: Росен Желязков преговаря до последно за правителство, но май няма да го бъде
Все по-малко вероятно е да се сформира редовен кабинет
Кандидатът на ГЕРБ за премиер Росен Желязков най-вероятно ще отиде да получи мандата на “Дондуков” 2 директно от масата за преговори, коментираха участници в процеса по формиране на управленско мнозинство.
През целия ден разговорите за съставяне на редовно правителство не вървяха гладко и все по-вероятно изглежда да няма кабинет. Конкретната причина се оказаха претенциите на “Демокрация, права и свободи-ДПС” да станат част от споразумението като четвърти коалиционен партньор. Нито една от трите преговарящи от близо месец формации не била съгласна с това, признаха преговарящи, но най-остра била реакцията на представителите на Слави Трифонов.
От ИТН били категорични, че при никакви обстоятелства това не бива да се допусне. Освен това, както Lupa.bg съобщи по-рано, хората на Слави настоявали също за 5 министерски кресла, колкото имат и БСП. Ден по-рано пък те категорично отказали Евтим Милошев да продължи да бъде министър на туризма. Милошев навремето работеше за Слави Трифонов, но напусна и основа собствена продуцентска компания с парите на Румен Гайтански-Вълка, припомнят паметливи хроникьори на шоубизнеса. Най-вероятно за оставането на поста на Милошев са настоявали от партията на Ахмед Доган, който е близък приятел с Румен Вълка, допускат запознати. В крайна сметка се е стигнало до компромисен вариант министър на туризма да бъде Мирослав Боршош.
Проблем се оказала и фигурата на министъра на културата Найден Тодоров. Диригентът настоявал да остане на поста си и намерил съмишленици в лицето на ГЕРБ, които да отстояват кандидатурата му. Покрай избухналите скандали в министерството обаче останалите партии не искали и да чуят да продължи като министър. Същевременно ГЕРБ, и лично Бойко Борисов не желаели Тошко Йорданов да е министър на културата. Така от ИТН предложили компромисен вариант - актьора Мариан Бачев.
Тази вечер преговорите продължават, а участниците редактират отново проекта за споразумение. Изрично бе подчертано, че не става въпрос за коалиционно споразумение, а “за парламентарно мнозинство за управленска програма”.
Преговарящи обясниха, че днес представителите на ДПС предпочели да се държат по-тактично отколкото в понеделник и почти били забравили за властови претенции. Искането им да са коалиционен партньор обаче било доста рисково, а и нежелано, твърдят преговарящи.
Още преди обяд номинираният за министър-председател Росен Желязков коментира пред репортери, че дали ще отиде при президента Румен Радев с готов проектокабинет, ще зависи от това, ще има ли осигурена подкрепата на депутатите около Ахмед Доган.
С познатата реплика “Нищо не е договорено, докато всичко не е договорено”, Желязков се опита да не отговаря на конкретни въпроси, като уточни, че все още нищо не е договорено. От думите му стана ясно, че имената на министрите са договорени и сред тях няма проектоминистри, свързани с ДПС-Доган, но пък ключовата подкрепа на формацията е важна, за да се осигури мнозинство, което да гарантира стабилност на правителството.
Според участници в преговорите, ако ДПС-ДПС откажат да дадат подкрепа за правителство, без да са част от партньорите във властта, едва ли ще се стигне до правителство на малцинството. Причината е, че това би означавало непрекъснато да се търсят и осигуряват тематични мнозинства и винаги някой да поставя условия.