Марчел Чолаку е фаворит за нов президент на Румъния

ЕС
15:13 - 12 Септември 2024
1452
Марчел Чолаку е фаворит за нов президент на Румъния

Премиерът и лидер на Социалдемократическата партия (СДП) Марчел Чолаку е на първо място в намеренията за вот на румънците на предстоящите президентски избори тази година, показва проучване, поръчано от опозиционната дясноцентристка партия “Съюз за спасение на Румъния” и цитирано от Диджи24.

Той би спечелил 21,9 процента от  гласовете на избирателите, ако изборите бяха следващата неделя, или само с три процентни пункта повече от досегашния заместник генерален секретар на НАТО Мирча Джоана, който би получил 17,8 процента подкрепа.

Вчера (11 септември) бившият лидер на Социалдемократическата партия (СДП), бивш председател на Сената и бивш външен министър, обяви кандидатурата си като независим, предава БТА. 

На трето място е кандидатката за президент на “Съюз за спасение на Румъния” Елена Ласкони с 16,3 процента, следвана от лидера на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион с 14,9 на сто, бившата му съпартийка и настоящ лидер на националистическата партия „SOS Румъния“ Диана Шошоака с 12,9 процента и кандидатът на Национално-либералната партия (НЛП) Николае Чука с 5,9 процента. 

Съвсем различно изглежда класацията в изследване, поръчано от Национално-либералната партия. Според него настоящият председател на НЛП и председател на Сената Николае Чука ще стигне до втори тур на президентските избори, където ще се изправи срещу коалиционния си партньор Марчел Чолаку.

И тук цифрите дават безспорна преднина на настоящия румънския премиер. Той би получил 25 процента от гласовете на избирателите срещу 16 процента за Чука. Мирча Джоана би бил трети с 14 процента, следван от Джордже Симион и Елена Ласкони с 13 на сто. Шеста би била Диана Шошоака с 11 процента.

Първото проучване е проведено между 15 и 30 август чрез телефонни интервюта. Участвали са 1793 души. Максимално допустимата грешка на данните е ± 2,38 процента.

Второто проучване е проведено между 24 и 30 август чрез интервюта лице в лице.  Участвали са 1099 души. Максимално допустимата грешка на данните е ±3 процента.