Мария Габриел: Българите трябва да имат постоянна и точна информация за ваксините
Не мога да приема критиките, че на европейско ниво се бавят доставките, заяви българският еврокомисар
„Не мога да приема критиките, че на европейско ниво се бавят доставките на ваксини срещу Covid-19, защото вече 6 месеца ЕС показва много голяма солидарност и общ подход по отношение на ваксините“, заяви пред БНР българският еврокомисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежи Мария Габриел.
„Науката и иновациите са в основата на намирането на дълготрайно решение и изход от пандемията и чрез програмата „Хоризонт Европа“, в която има с 30 на сто увеличен бюджет за следващия период, ще допринесем за това", посочи в предаването "Преди всички" Габриел.
"Юни месец беше публикувана Стратегията за ваксините, която потвърди, че всички държави- членки ще имат достъп до ваксините по едно и също време и в еднакви условия. В средата на октомври бяха публикувани препоръките за ваксинационните планове, а след това държавите-членки имаха отговорността да подготвят логистиката“. Това каза още еврокомисарят.
Тя припомни, че в началото е имало доза несигурност коя фирма първа ще разработи ваксина, а впоследствие - какви ваксини ще се произведат.
Габриел заяви, че в момента има слабост по отношение на производствения капацитет и там е необходимо да се инвестира.
„Няма право за критика, когато става въпрос за това, че има одобрена поръчка, има запазени дози, но трябва да се инвестира в производствения капацитет“.
По отношение на дисбалансите в различните страни във връзка с ваксините Габриел заяви, че опираме до отговорността на държавите членки:
„Тези, които веднага след средата на октомври месец са направили своята организация и планове, са напред във ваксинирането. Така е във Германия".
На въпрос може ли ваксината да е виза за вход в европейска държава Габриел потвърди, че има такива дискусии, но трябва да се изчака, да се подходи внимателно към този дебат:
„Водеща трябва да остане сигурността на гражданите, тяхното здраве и след това как това може деликатно да бъде комбинирано с това икономиките да работят".
По отношение на това как държавите-членки да ускорят ваксинирането Мария Габриел посочи:
"Нека не забравяме, че ние сме в началото на периода на ваксиниране – десет дни са минали от началото на ваксинацията, а Европейската комисия каза, че ще достигнем по-големи размери през април. Нека се ваксинират с втората доза хората на първа линия.
За мен е по-важно да се подава непрестанно информация, защото виждаме, че има недоверие и към ваксините, още повече че работим в условия на много стриктно спазване на изискванията на Европейската агенция по лекарствата и на стриктно изпълнение на критериите за това какви са данните, които са подадени, как след това фирмите имат планове за управление на риска – това е добавената ни стойност – това трябва да бъде много ясно поднасяно на хората като точна и постоянна информация.“
По темата за проблемите на младите хора в образованието по време на пандемията Габриел изтъкна, че те са показали, че новите технологии са много полезни.
„Всеки месец се събирахме с министрите и така впоследствие публикувах визията ни за европейското пространство за образование и новия план за действие за цифрово образование. Ще предложа, като цифров комисар, новата програма "Свързаност за училища" заради това, че все още има населени места, в които учениците не са обхванати от новите технологии, това важи и за учителите.
Ще има още една промяна заради това, че децата са в къщи - в програмата „Еразъм“ за следващия програмен период ще въведем т.нар. „виртуална мобилност“, тя няма да замести физическата, но ще подпомогне участниците да не губят време, да започнат да дефинират проекта".
В сектор „Култура“ – един от най-силно засегнатите сектори от пандемията – 4 на сто от БВП на ЕС, това с 8 милиона работни места, са засегнати. Но сега културата беше включена в максимален брой действия за подпомагане – чрез схемите за държавна помощ до инвестиционната инициатива за коронавируса.
За първи път благодарение на програмата „Еразъм+“ мобилизирахме покани за проекти в размер на 100 милиона евро в подкрепа на т.нар. партньорства за творчество – образование и култура в едно си подават ръка“, допълни още еврокомисарят.
„По програма „Творческа Европа“ догорихме бюджет, увеличен с 60 на сто спрямо миналия период – или програмата ще разполага с бюджет 2,4 милиарда евро.
С Европейският парламент е договорен и клъстер „Култура“ – с 900 милиона евро ще бъде неговото финансиране – така за първи път цифровите технологии ще заемат централно място в защитата на културата и културното наследство“, обобщи българският еврокомисар.