Мъртвакът ни дави през август
Опасно мъртво течение ни дави през август. Ако морето те дърпа навътре, не бързай да излизаш на сушата, а се опитай да преплуваш мъртвака, движейки се успоредно на брега, съветва пред БНТ Вили Цеков от Областния съвет на Българския червен кръст във Варна.
Коварното на мъртвите течения е, че не може да се установи и не знаеш в кой момент ще попаднеш в тях. Затова плуващите трябва да са винаги нащрек, напомни Цеков.
През август морето взима най-много жертви, сочи черната статистика на водните спасители. Причината е, че през този месец настъпват промени в атмосферните условия, които предизвикват образуването на мъртво вълнение и дънни ями край плажовете.
Специалистите са категорични, че независимо през кой месец сме решили да почиваме на морето, трябва да се отнасяме с уважение към него и без излишна самонадеяност.
Мъртвото вълнение не може да бъде забелязано, но то завлича хората, попаднали в неговия капан, не към морското дъно, а навътре в морето. Затова и всяка година то взима десетки жертви. Трябва да се спазват обаче конкретни правила, за да може да се спасите.
„Първото и основно правило е спазването на разпоредбите на спасителите. Когато има червен флаг по никаква причина не трябва да се влиза в морето. Всеки си мисли „Аз съм си платил почивката и какви са тези, че ще ме спират да влизам в морето“. Така започват неприятностите“, предупреждава Цеков.
„Мъртвите течения се образуват най-често, когато има северозападен вятър и представляват канал във водата с посока навътре. Вследствие от ветровата вълна, морското дъно променя релефа си и прибойната вълна не може да се отича равномерно по цялото крайбрежие, а намира по-дълбоко място и тръгва към морето. За плуващия е трудно да излезе на брега“, каза спецът от Областния съвет на БЧК – Варна.
Август е месецът с най-рискови параметри за възникване на мъртво вълнение, добави той.
„За голяма радост по нашето Черноморие рядко възникват мъртви течения по-широки от 5-10 метра! Важно е да не допускате паниката да ви обзема и да не се опитвате бързо да излезете на брега, а да се плува успоредно на него“, обясни Цеков.
„При дънна яма морето се опитва да те завлече на дъното. Трябва да се отпусне тялото и при стигането на дъното, да се отблъсква настрани“, каза още той.
Спасителят от Варна Симеон Карадимов пък каза, че дори и най-плитките плажове може да са опасни, защото през август морето ги подкопава. Както е плитко изведнъж попадаш на необичайно дълбоко място, обясни той.