Милен Керемедчиев: Принципът, по който беше създаден Шенген , вече е мъртъв

В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война, заяви експертът

Новини
19:10 - 23 Октомври 2024
6386
Милен Керемедчиев: Принципът, по който беше създаден Шенген, вече е мъртъв

В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война. Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи и експерт по външнополитически въпроси. 

Около 20 световни лидери участват в най-големия дипломатически форум в Русия, откакто Путин предприе военна инвазия в Украйна през 2022 г. Той се провежда в руския град Казан. 

"Тази война  започва да се води от държавите членки на БРИКС срещу хегемонията на САЩ и долара. Тя ще бъде доста продължителна. В следващите 15 години ще видим такова противопоставяне".

Като друга цел за провеждането на срещата на БРИКС Керемедчиев посочи желанието на руския президент Владимир Путин  да покаже, че не е изолиран от външния свят и има сериозни икономики, които искат да имат политически и икономически отношения с Руската федерация.

Милен Керемедчиев коментира и терористичното нападение в Анкара, извършено срещу комплекса на Националната авиокосмическа компания на "ТУСАШ".

"Турция от години се бори с радикални ислямистки организации, които съществуват на нейна територия. Те са формирани и от огромните мигрантски потоци. Много е вероятно

да става въпрос за целенасочена атака срещу военната индустрия и промишленост на Турция,

която е основна цел и на кюрдските формирования, и на други ислямистки организации, които виждат активната роля на турските въоръжени сили и в Сирия, и в Ирак, и в кюрдските райони, като основна заплаха за това те да могат да се борят за някаква независимост. Това е сигнал от страна на тези организации, че все още имат сили и възможности, както и че могат да бъдат активирани и да нанасят смъртоносни удари по обекти от национално значение за турската икономика и отбрана". 

Той анализира и дискусията в ЕС по отношение на миграцията.

"Това е основен проблем, който вече е и политически, във всички страни членки на ЕС. По последни проучвания над

60% от европейските граждани посочват като най-голямо притеснение въпроса за своята сигурност.

Темата "Сигурност и защита на външните граници" в момента е основна. ЕК рязко промени своя изказ. Има предложения държавите да могат да използват форсмажорни обстоятелства, за да отказват масово молби за убежище. Виждаме цялостна промяна в Европа - от отворени врати и свободно преминаване, придвижване и приемане на мигранти до една много по-строга политика". 

Принципът, по който беше създаден Шенген - като идея за

добре охранявани външни граници и безконтролно преминаване на стоки и хора между страните членки, вече е мъртъв,

отбеляза бившият зам.-външен министър в предаването "Нещо повече".

"Виждаме един нов тип на шенгенско споразумение, което все още не е подписано, но все повече набира скорост - държавите да започнат контролни проверки на своите граници, които да са на принципа на определяне и оценка на риска". 

Основният проблем е, че

Европа продължава да си плаща, за да се менажират мигрантските потоци,

обясни още Керемедчиев. 

"Използва се огромен финансов ресурс и ще използва още по-голям, за да се плаща на външни държави да регулират проблема с мигрантите. Това не води до последователна политика. В момента се взимат мерки, за да може да се намали напрежението в обществото. 

България трябва да действа по-бързо и по-умело, защото действията, които предприемат държави като Франция, Австрия, Нидерландия, Германия - крайни точки на желанията за миграция, ще доведат до напрежение  по техния път. А България е в началото на всеки такъв маршрут".