Министър Шишков: Есента стартира строежът на магистралата Русе-Бяла

Новини
13:26 - 26 Май 2023
2027
Министър Шишков: Есента стартира строежът на магистралата Русе-Бяла

Въпреки, че сроковете за проектиране са до 2024-та година, очаквам през септември месец да има готов инвестиционен проект и да бъде издадено разрешение за строеж на част от магистралата Русе – Бяла.

Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков в ефира на Bulgaria ON AIR. 

"В момента от Агенция "Пътна инфраструктура“ са подготвили документацията за отчуждения по трасето“, съобщи още министърът и допълни, че са одобрени и Подробните устройствени планове, и обектът е обявен за национален.

Вече се строи в цялост и магистрала "Европа“, стана ясно от думите на министъра, който припомни, че до скоро тази магистрала е била строителен обект в частта си до ГКПП Калотина.

"Пуснахме шест километра до Калотина, до седем-осем дни най-вероятно ще бъде пуснато цялото движение“, информира още архитект Шишков.

Той подчерта, че за последните осем месеца служебният екип на МРРБ е одобрил Подробния устройствен план на магистрала "Европа“, тъй като такъв не е имало, успял е да процедира отчужденията на част от трасето и да издаде разрешение за строеж и за последния лот на аутобана.

"Не е въпрос на политически дивидент кой колко път ще построи. Важното е да строим качествено и да планираме, за да имаме перспектива в бъдеще напред да изградим максимално бързо всички пътища“, заяви министърът и допълни, че

до момента не е имало планирани цели магистрали, а тези, които са били започнати всъщност са били "заспали“.

"Имаше магистрали, които не се развиваха. Затова усилието, което направихме е да дадем възможност съвсем скоро да се построят цели магистрали - както вече се строи магистрала "Европа“, така да се построи и цяла магистрала "Струма“, каза още Иван Шишков.

До няколко месеца трябва да стане ясно одобрява или не Европейската комисия екологичните мерки за преминаването на магистрала "Струма“ през Кресненското дефиле, стана ясно от думите на министъра. Той информира, че в момента се води кореспонденция по въпроса и всичко зависи от отговора на комисията.

"Издаденото разрешение за строеж на пътния възел при Кресна не предопределя избора на трасе“, беше категоричен министърът. По думите му ако не беше издадено това разрешение за строеж, щеше да бъде загубен ОВОС-а и магистрала "Струма“ щеше да се върне четири години назад.

"Не може да се прескочат сроковете, защото щетата за държавата ще бъде голяма“, категоричен бе Шишков.

Ако Европейската комисия потвърди издадения през 2017 г. ОВОС и ако се докаже, че този вариант е екологично най-издържаният, строителството на аутобана тръгва по трасето през Кресненското дефиле. Ако отговорът е отрицателен, ще трябва да се промени трасето, уточни Шишков. И припомни, че темата се коментира от няколко години, правен е анализ, изследвани са трасета, включително вариант с 15-километров тунел, както и трасе с две ленти извън дефилето.

"Най-вероятно във времето назад сегашният вариант е бил най-екологичен“, предположи архитект Шишков.

Той подчерта, че е взет под внимание един от най-важните компоненти при избора на трасе - шумът. Затова ако двете трасета са разделени, както е при сегашния вариант, шумът би бил много по-малко, отколкото ако бъдат обединени заедно.

"Този вариант търси добро техническо решение заедно с това да бъде запазена природата и финансовата част на проекта“, беше категоричен регионалният министър.