Министърът на правосъдието : За да е ефективно, наказанието трябва да е неизбежно
Правосъдната система има нужда от законодателни решения и реформаторски настроени хора, категоричен бе Георги Георгиев

Правосъдната система няма нужда от професионални оплаквачи - тя има нужда от конкретни законодателни решения, от реформаторски настроени хора, които да се опитват да я променят не само с биене на фанфари, а с реална работа. За да е ефективно, наказанието трябва да е неизбежно. Това заяви в предаването "Неделя 150" по БНР министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Той призна, че един от големите проблеми на българската съдебна система е бавното правосъдие.
"Работим повече от две години и половина от катастрофата на "Черни връх" до днес. Хората казват - "Виждам убиецът на детето ми, който си качва снимки от фитнеси, от екскурзии, а междувременно 7 месеца не може да излезе експертизата, която да каже с колко точно километра в час е ударил детето ми и как го е влачил по асфалта". Това за всеки нормален човек трябва да е червена лампа, че показва проблем. Това е нечовешки гняв, болка. Гневът отминава - трагедията, която днес е обществена, накрая си остава трагедия на семейството и до там", коментира Георгиев.
Според него повишаването на наказанията няма да реши автоматично проблема.
Работи се и по скъсяване на времето до повдигане на обвинението и подготовка на експертизите, заяви Георгиев. И обобщи:
"Закони ще има по-добри. Работим по това да са адекватни на времето, на нарушенията и на безобразията, които виждаме".
Министърът на правосъдието коментира и имотната мафия, като призна, че тя е по-силна отколкото си е мислил, но не е по-силна от държавата.
"Няма как политическият хаос през последните години да не се отрази на имунната система на държавата", смята Георги Георгиев.
По думите му наглостта на тези измамници се повишава, когато виждат, че няма адекватна държава срещу тях.
"Това е цял подземен свят от групировки, организирани престъпни групи, които се занимават и с пране на пари. /.../ Това са хора без всякакви скрупули, зад които обаче съвсем не стоят само изпълнители с прякори, а хора юристи или с много сериозни юридически познания", посочи министърът.
По думите му големият пробив на правосъдното министерство до момента са законите за медиацията и за защита на лицата, подаващи сигнали. "Имаме изключително важна задача да направим работещ Закона за частния фалит", допълни Георгиев.
По думите му за обществено обсъждане са качени промени в закона, които да ограничават възможностите за пране на пари и да адресират съвременните форми на тероризъм, подкупи на длъжностни лица и т.н. Правосъдният министър обясни, че всичко това е важно за чуждестранните инвестиции в страната ни. Отливът на инвестиции пряко удря българските граждани, категоричен бе Георги Георгиев.