Младият министър на културата е живял в Хасково и Холивуд
31-годишният Атанас Атанасов е учил театрално изкуство, бил е и шампион по тенис
Новият кандидат-министър на културата Атанас Атанасов, чиято номинация разкри тази сутрин Кирил Петков, е колоритна и амбициозна личност.
Бакалавър е по театрално изкуство от САЩ, живял е в Холивуд, Берлин и Лондон, гастролирал е като артист и като продуцент на документално кино.
Атанас Атанасов е само на 31 години, роден е и е живял в Хасково, където е завършил с отличен езиковата гимназия.
Занимавал се е с много извънкласни дейности – хорово пеене, дебати, класическа китара и други.
Тренира тенис активно от 8-годишен, като на 14 г. става републикански отборен шампион по двойки на България заедно с Григор Димитров.
Има бакалавърска степен по театрално изкуство от Whitman College (САЩ), където е приет на пълна стипендия и се дипломира в топ 3% на своя випуск.
Живял е в Холивуд, Берлин и Лондон, като освен артист пред камерата и на сцената, се изявява и като продуцент на документално кино.
Филмът му “Отключи сцената” е показан на 5 международни фестивала като печели 1 място в категорията “Избор на публиката” в Джорджия, САЩ. Самият филм разказва историята на проекта Unlock the Stage, който основава в Лос Анджелис. "Чрез онлайн кампания набрахме над $15,000 за възстановяването на читалището в родното село на баба и дядо – Татарево. Вече 6 поредни години организирам фестивала ОТКЛЮЧЕНО, за да поддържаме сцената на читалището жива", разказва Атанас Атанасов.
Продължавам промяната, защото видях, че е възможна, и защото България има изключително богата култура и история, които заслужават да бъдат на световната сцена, пише той за себе си..
Българин по произход, учил в Америка и работил в Германия, отдавна е гражданин на света, но намери сили и време да възроди старото и западнало читалище в родното си село, разказа за него преди време бТВ.
Той сигурно е единственият човек с личен ключ от читалището в родното си село Татарево. Негова е привилегията да бъде стопанин, макар и не собственик, макар и далеч от дома.
„Започвайки да уча театър на 10 000 километра оттук, се оказа, че в моето собствено село има такава прекрасна зала”, разказа Атанас Атанасов.
Първата му среща с читалището обаче го удря като шамар: „Видях страшно много боклуци, стари прозорци, чинове… прах, страшно много прах, счупени седалки, всичко беше… минирано от птиците от години наред”, разказва Атанас.
Разрухата го вбесява, но и амбицира. Само година по-късно се ражда проектът "Отключи сцената". Събрани са 15 000 долара, с които започва възраждането на читалището. Американците, които са помагали за възстановяването на читалище, са запленени и изненадани как може такъв паметник да е толкова занемарен.
Не всички са били убедени, че нещо ще се получи, хората от селото до последно не са вярвали, но Атанас Атанасов успява.
И въпреки че покривът продължава да тече, стените се лющят, а токът в залата се държи на един контакт, сцената оживява.
„Две лета подред, тази сцена оживява по един уникален начин, а освен това имаме кино, което ние си направихме и което е прожектирало доста филми”, каза той и допълни:
„Винаги съм вярвал, че когато искаш нещо да направиш, не трябва да се чака някой друг да ти го направи”.