Може ли стоманата да стане „зелена” и какви са решенията на индустрията

Черната металургия е отговорна за 8% от глобалните парникови газове

Новини
14:00 - 14 Декември 2022
2345
Може ли стоманата да стане „зелена” и какви са решенията на индустрията

Разходите за енергия в Европа се покачват с опасенията за затруднения поради войната в Украйна. Повече от 50% от енергията, консумирана в индустрията в Германия, идва от електричество и газ.

Химическата и металургичната промишлености са най-големите потребители – там е и най-големият потенциал за спестяване на емисиите на парникови газове.

Стоманодобивната промишленост е отговорна за 8% от глобалните парникови газове, а в бъдеще ще имаме нужда от повече стомана, за да работим по въглеродонеутрален начин. Как стоманата да стане „Зелена” и какви са решенията на индустрията? Две неща правят производството на стомана много вредна за климата. На първо място е добивът на желязо. При висока температура желязната руда се смесва с въглища, след което се получава желязо. В процеса се отделя много въглероден диоксид.

Втората причина е, че са необходими огромни количества енергия в по-нататъшния процес, а за това се използват предимно въглища (кокс).

Видо Видечка е експерт по стомана. По думите му времето ни изтича, защото 72% от световното производство на стомана се осъществява в доменна пещ, твърди той (всъщност в доменните пещи се получава чугун, който чрез последваща преработва се превръща в стомана - б.р.). Тези пещи обаче имат експлотационен живот между 15 и 20 години. След това трябва да бъдат или затворени, или модернизирани. „Това десетилетие е от решаващо значение за смекчаването на изменението на климата, тъй като

70% от всички доменни пещи достигат края на експлотационния си живот. Нужни са инвестиционни решения”, каза още Видечка.

70% от всички доменни пещи са към края на експлотационния си живот

Ако производителите на стомана започнат да добиват желязна руда с помощта на водород, няма да се отделя въглероден диоксид, а вода (въглеродът се използва не само като гориво, той влиза и в състава на стоманата и чугуна - б.р). За съжаление има уловка – нужен е много водород. Ако ЕС трябваше да произвежда стоманата си по този начин, щяха да са му необходими 6 млн. тона водород годишно.

За такова количество щеше да е необходима енергията на всички настоящи вятърни турбини в ЕС.

Въглеродът обаче не е единственото решение. Има и други начини. Единият е да се рециклира повече стомана. Тя е един от най-често рециклираните материали в света – 1/3 от нея идва от скрап.