МВФ намали прогнозите си за световния растеж

Войната в Украйна изостри допълнително инфлацията

Новини
17:10 - 19 Април 2022
1047
МВФ намали прогнозите си за световния растеж

Международният валутен фонд намали прогнозата си за глобалния икономически растеж с почти един процентен пункт, позовавайки се на войната на Русия в Украйна и предупреждавайки, че инфлацията сега е „ясна и настояща опасност“ за редица държави.

Очаква се войната в Украйна да забави растежа и допълнително да увеличи инфлацията, посочи МВФ в пролетния си доклад „Световни икономически перспективи“, публикуван във вторник, като същевременно предупреди, че прогнозата на фонда е белязана от „необичайно висока степен на несигурност“.

Според базираната във Вашингтон международна финансова институция по-нататъшни западни санкции срещу руската енергетика и разширяване на войната в Украйна, по-рязко от прогнозираното икономически забавяне в Китай и подновен на коронавирусната пандемия

могат допълнително да забавят световният икономически растеж и да засилят инфлацията, като в същото време покачващите се цени могат да предизвикат социални вълнения.

МВФ понижи за втори път в рамките на настоящата година своите прогнози за глобалния растеж и вече очаква световният БВП да нарасне с по 3,6% през 2022 г. и през 2023 г., което представлява низходяща ревизия на януарските прогнози за икономически растеж от 4,4% през тази и от 3,8% през 2023 г. През миналия октомври МВФ пък прогнозира растеж от 4,9% през 2022 г. и от 3,6% през 2023 г.

Според новите прогнози осредненият глобален растеж се очаква да спадне до около 3,3% в средносрочен план в сравнение с 4,1% през периода от 2004 до 2013 г. и ръст от 6,1% през 2021 г.

„Глобалните икономически перспективи бяха сериозно отклонени, до голяма степен поради нахлуването на Русия в Украйна“, написа главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчас в блог, публикуван във вторник заедно с пролетната прогноза.

Войната в Украйна изостри допълнително инфлацията, която и вече нарастваше в много държави поради дисбаланси в предлагането и търсенето, свързани с Covid пандемията, като последните локдауни в Китай през последните седмици вероятно ще окажат нови пречки в глобалните вериги на доставки.

Войната, която Русия описва като „специална военна операция“, предизвика трагична хуманитарна криза в Източна Европа, водейки до изселването на около 5 милиона украинци в съседни страни, съобщи още МВФ.

Очаква се и Русия, и Украйна да изпитат рязко свиване на техните икономики, докато Европейският съюз, който е силно зависим от руската енергия, също ще отбележи по-слаб растеж през 2022 г.

МВФ прогнозира свиване на БВП на Русия с 8,5% през тази година и с 2,3% през 2023г. Икономиката на Украйна пък ще отбележи спад с цели 35% през 2022 г., очаква Фондът.

„Войната добавя към поредицата сътресения в предлагането, които засегнаха световната икономика през последните години. Подобно на сеизмичните вълни, нейните последици ще се разпространят надлъж и нашир – чрез стокови пазари, търговия и финансови връзки“, отбеляза Гуринчас.

Намалените доставки на петрол, газ и метали, произведени от Русия, на пшеница и царевица, произведени както от Русия, така и от Украйна, доведоха до рязко покачване на цените

в Европа, Кавказ и Централна Азия, Близкия изток и Северна Африка и Африка на юг от Сахара, но в същото време това вреди и на домакинствата с по-ниски доходи по целия свят.

МВФ заяви, че е ревизирал надолу средносрочната си перспектива за всички групи държави, с изключение на тези, които са износители на суровини и които се възползват от скока на цените на енергията и на храните. Фондът посочи, че на развитите икономики ще им е необходимо повече време, за да се възстановят до производствените си тенденции отпреди пандемията, докато дивергенцията между развитите и развиващите се икономики вероятно ще продължи, което предполага някои „постоянни белези“ от коронавирусната пандемия.