Световна драма: Вириусът уби 10 000 човека
Италия и Испания са най-пострадалите страни в ЕС от заразата
Новият коронавирус е заразил повече от 244 500 души и е убил повече от 10 000 души по целия свят, по данни на университета "Джонс Хопкинс" (Johns Hopkins University), който проследява случаите, докладвани от Световната здравна организация и други източници.
И ако в световен мащаб бе премината границата от 10 000 души (10 030) починали от COVID-19, то Испания премина границата от 1000 смъртни случая (1002).
Испания е втората най-засегната страна в Европа след Италия. Близо 20 000 (19 980) души са заразени - с 2833 повече в сравнение с вчера или увеличение с 16,5 процента. 1588 души са се възстановили. Испанското правителство нареди всички хотели в страната да затворят врати. Армията патрулира на много места в страната, за да следи за изпълнението на ограничителните мерки.
Италия пък надмина по коронавирусна смърт Китай, откъдето тръгна заразата (както засега се твърди) - 3405 смъртни случая, най-големият брой официално регистрирани официално от началото на пандемията в Ухан, Китай. Властите на най-пострадалия район - Ломбардия, призоваха армията да се намеси и почти всичко да бъде закрито, включително местния градски транспорт, за да се спре разпространението.
Самият Китай за второ денонощие докладва 0 случая на (вътрешно) заразени.
През последните 24 часа в Германия бе съобщено за нови 11 смъртни случая, което прави общият им брой 31. Директорът на института "Роберт Кох" Лотар Вилер казва, че увеличението на инфектираните с почти 3000 представлява "експоненциален растеж". Армията е мобилизирана и са осъществени контакти със стотици резервисти.
Както по-рано се разбра на около 40-те милиона жители на най-големия американски щат Калифорния им бе наредено да стоят вкъщи, за да предотвратят разпространението на вируса.
Във Великобритания бившите медицински сестри и лекари бяха помолени да се притекат на помощ по време на кризата. На призива положително откликна например депутатът от консерваторите Мария Коулфийлд, която ще съвместява политическата си работа с тази на медицинска сестра. Във Великобритания от COVID-19 са починали 144 души, а 3269 са тествани положително за коронавируса.
Австралия наложи историческа мярка (вече влязла в сила): забрана за влизане в страната на чужденци. Ограничението не засяга хората с постоянно жителство и техните семейства.
От полунощ в Аржентина бе въведена задължителна карантина - първата латиноамериканска страна, предприела подобна стъпка. Карантината ще продължи до 31 март, каза президентът в обръщение по телевизията. Хората ще може да напускат домовете си, само за да пазаруват основни продукти. Карантината ще бъде налагана от служители по сигурността. По последни правителствени данни, в Аржентина има 31 нови случаи на коронавирус, а общият им брой е 128, като трима са починали.
Тайван спечели похвали от международната общност за това, че успя да възпре разпространението на епидемията на своя територия в разгара й в Китай. Постепенно властите обаче започнаха да съобщават всекидневно за нарастване на случаите на зараза сред хора, завърнали се от други страни, по-специално от Европа. Днес бяха регистрирани най-много случаи на зараза за едно денонощие, като повечето от тях са били "внесени" отвън. Новозаразените през последните 24 часа са 27, с това общият брой на случаите в страната достигна 135. Двама са починали.
Президентът на Иран Хасан Рухани похвали лекарите и медицинските сестри за тяхната смелост в борбата с коронавируса, който досега е убил 1433 души (49 за последните 24 часа) и е заразил 19 644 (1237 случая през последните 24 часа).
В телевизионно обръщение по повод Новруз, персийската Нова година, която е днес, той каза: "Нашата нация успя да постигне целите си, въпреки трудностите ... Иран ще преодолее коронавируса с единство".