Най-мащабните чествания на 9 май от началото на войната на Русия срещу Украйна
Събитието традиционно се провежда при максимални мерки за сигурност

Русия отбеляза 80 години от края на Втората световна война. Централната точка на честванията е военният парад на Червения площад в Москва.
Събитието традиционно се провежда при максимални мерки за сигурност, но тази година те преминават познатото досега равнище. Причина за мерките са опасенията за украински атаки. Напрежението е повишено и от това, че само преди два дни дронове на Киев успяха да пробият въздушната отбрана на Москва. Сега властите са повишили до такава степен нивото на защита, че в голяма част на руската столица, както и целия централен района на града, интернетът е ограничен или направо спрян. Затворени са много от големите булеварди, а достъпът до Червения площад е контролиран от КПП-та.
По повод 80 години от победата във Втората световна война парадът на Червения площад има сухопътна и въздушна част.
След началото на войната на Русия срещу Украйна, военният парад измени своята форма. През 2022 годинанад Червения площад не летяха самолети. През 2023 година по него не преминаха танкове и бронирани машини. Тогава пред Кремъл преминаха единствено ракетите "Искандер-М" и "Ярс", способни да носят ядрени бойни глави. През 2024 година преминаха скромен брой бронетранспортьори, като танковете и тежката техника отново липсваха.
Чуждестранни гости
По случай 80 години от края на Втората световна война в Москва присъстват общо 28 чуждестранни лидери.
Най-високопоставеният сред тях е китайският президент Си Цзинпин. Президентът на Бразилия Луиз Инасиу Лула да Силва също е на трибуните на Червения площад. Сред поканените по-значими гости са президентът на Египет Абдел Фатах Сиси и главният секретар на Комунистическата партия на Виетнам То Лам.
Словашкият премиер Роберт Фицо е единственият лидер на страна от Европейския съюз в Москва, а сръбският президент Александър Вучич е единственият лидер на държава от Балканите.
В първата година от войната на трибуните на Червения площад не присъстваха чуждестранни лидери.
Това се промени през 2023 година, когато тям бяха президентите на Беларус, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, както и премиерът на Армения.
През 2024 година към присъстващите и през 2023 година лидери се присъединиха и президентите на Таджикистан, Туркменистан, Куба, Лаос и Гвинея-Бисау. Тогава обаче тържеството не бе уважено от президента на Армения Никол Пашинян.
Честването на 9 май се превърна в символ на възстановяващото се руско влияние след 90-те години на миналия век, когато не бяха провеждани военни паради.
Любопитен факт е, че до 2013 година Украйна също чества 9 май и той е официален почивен ден. След Майдана от края на 2013 година и последвалата анексия на Крим през 2014 г. празникът губи своя статут и в последствие дори е преместен на 8 май. През 2023 година празникът губи официалния си статут и в Молдова.