Наръчник на оптимиста: Откриваме рано рака на белия дроб заради ковид

Общество
17:45 - 02 Ноември 2021
4056
Наръчник на оптимиста: Откриваме рано рака на белия дроб заради ковид

Рентгеновите снимки и скенерите на гръдния кош заради коронавируса смъкнаха възрастта на новодиагностицираните пациенти с рак на белите дробове и вдигнаха косвено нивата на профилактика у нас. Това стана ясно от думите на медици на форум за борбата с рака на белия дроб и откриването на информационната кампания "Поеми си дъх". 

Проф. Димитър Костадинов напомни какво трябва да накара пациент да потърси скрининг за рак - ако има неповлияна кашлица или пневмония в рамките на 10-12 дни.

„За уточняване на диагнозата все още на места се прави рентгенография, но по-правилно е да се прави компютърна томография. Деликатният момент е пациентът да бъде насочен към специализиран център с обучени лекари. В рамките на 2 дни по клинична пътека се прави диагностика с вземане на биопсия“, казва шефът на Отделението по бронхология в белодробната болница в София.

Като рискови региони за белодробен рак той посочи Бургас, Русе, Габрово, Видин, където традиционно има повишена заболеваемост.

Проф. Костадинов предупреди, че ако се стигне до нов локдаун с преустановяване на дейността на белодробните структури заради COVID, това ще доведе до 7-8 месеца забавяне на диагностиката при злокачествените белодробни заболявания.

„Заради COVID обаче се правят повече изследвания със скенер на белия дроб и това спомогна да се откриват в начален етап карциноми“, отбеляза белодробният специалист.

Актьорът Владимир Пенев е лице на националната кампания. А личната му история, известна за мнозина, е показателна: 

„Стоя зад тази инициатива с цялото си сърце. Това заболяване ми е донесло много болка, тъй като ме е оставило без баща още на 4-месечна възраст, а 50 г. по-късно загубих и сестра си.

Заради отговорността към детето на сестра ми, което остана кръгъл сирак на 15 г., към близките си и към себе си, реших да поставя контрол върху тази болест. Спрях пушенето, започнах да правя профилактични прегледи всяка година. Искам да посъветвам хората да бъдат умни и да не се страхуват да ходят редовно на прегледи, за да имат шанса за по-добър живот". 

Онкологът проф. Асен Дудов хвърли светлина и върху неспецифичните симптоми - като например повишаването и задържането на висока кръвна захар при хора без диабет.

Той посъветва хората при оплаквания като продължителен дискомфорт в гръдния кош или упорита кашлица да потърсят лекар. Кръв при изкашляне или болка при обръщане в легото са късни симптоми, добави онкологът. Той призова и за въвеждане на адекватна ракова статистика у нас. Годишно се откриват по 4200-4300 души с белодробен рак у нас, от които повечето са в напредналите етапи на болестта.

Сред причините за белодробния рак са работа в рискова среда, тютюнопушенето, замърсеният въздух и др. Трябва да изискваме да ни казват не само стойностите на замърсеност на въздуха, но и каква е степента на канцерогенна опасност при замърсяването, каквито измерители има в ЕС, каза още проф. Дудов.