Насимо нарисува цар Симеон Велики на фасадата на училище в Търговище
Стрийт артистът определя стенописа като „поредната цветна тухла, която положихме в основата на проекта „Великата стена на България“
Стенопис на цар Симеон Велики, дело на Станислав Трифонов-Насимо, краси фасадата на едноименно училище в Търговище. Новият облик на сградата на Професионалната техническа гимназия се дължи на инициативността, креативността и труда възпитаника й Трифонов.
Стрийт артистът определя стенописа като „поредната цветна тухла, която положихме в основата на проекта „Великата стена на България“.
Насимо споделя, че по реализирането на идеята е работил със своя добър приятел и колега Sve Yankov, с партньорите OIKOS.
Средствата за изпълнението на проекта в Търговище са събирани чрез дарения. Фондацията на Насимо е разработила специален сайт на български и английски език, откъдето може да се направи директно дарение в пари или да се поръча картина или рекламен комплект.
Стойността на стенописа е около 12 000 лева. От тях 7 хиляди лева са събрани от кампания сред учениците, родителите и учителите на учебното заведени, следовници на цар Симеон. Другите 4 хиляди лева са от фондацията на Насимо, обясни пред БТА директорът Николай Николов.
Идеята за изрисуването на фасадата на учебното заведение бе представена през април. Днес вече е реализирана. Директорът разказа, че въпреки високите летни температури за една седмица е създаден стенописът с размери 13/7 метра. Чрез творбата възпитаниците на училището ще растат в по-благоприятна среда, заобиколени от изкуство с послание и стимули за развитие на творческия им потенциал, добавя той.
През следващата година ПТГ „Цар Симеон Велики“ ще отбележи 60 години от създаването си и стенописът е една от дейностите за отбелязването на юбилея. През учебната 2024/2025 година тук ще се обучават и възпитават 400 ученици. През последните пет години успяваме да осъществим пълен прием, каза Николов с нескрита радост от интереса към училището. Ще бъдат разкрити три нови паралелки с общо 78 ученици, ще се изучава и една нова специалност „Рекламна графика“.